1.700 yıl evvel patlayan yıldız kalıntısı keşfedildi

Büyük bir yıldız ömrünün sonuna geldiğinde, süpernova ismi verilen muazzam bir güç akışıyla patlar. Patlamadan gelen şok dalgası uzaya yayılırken, binlerce yıl devam edebilecek bir kalıntı oluşturur. Bu cinsten bir kalıntı Hubble Uzay Teleskobu tarafından görüntülendi ve araştırmacılar, kökenini 1.7000 yıl evvel meydana gelen süpernovaya kadar izlediler.

10 yıl ortayla çekilmiş imgeler karşılaştırıldı

1E 0102.2-7219‘un yaşını hesaplamak için Hubble araştırmacıları, 10 yıl ortayla çekilmiş imajlarını karşılaştırdı. İkisini karşılaştırarak, ejekta (düğüm) kümelerinin vakitle yayıldığını görebildiler.

Bu suratı geriye yanlışsız çalıştırarak, süpernovanın meydana gelmesi gereken vakit hesaplanabilir. Elde edilen bu sonuç, farklı kameralardan gelen bilgileri kullanan kalıntının yaşını tam olarak belirlemeye yönelik evvelki teşebbüslerden farklıdır. Ek olarak kameradan alınan dataları kullanarak elde edilen yeni sonuç daha hakikat bir bedel sunar.

Araştırma ile ilgili Purdue Üniversitesi’nden araştırma grubu önderi Danny Milisavljevic, “Önceki bir çalışma, Hubble’daki iki farklı kamera, Geniş Alan Gezegen Kamera 2 ve Gelişmiş Kamera (ACS) ile yıllar ortayla manzaraları karşılaştırdı. Fakat bizim çalışmamız, tıpkı kamera olan ACS ile alınan bilgileri karşılaştırarak karşılaştırmayı çok daha sağlam hale getiriyor; tıpkı enstrümanı kullanarak düğümleri izlemek çok daha kolaydı. 10 yıl ortayla alınan manzaralar ortasında alınan imgeler ortasında böylesine net bir karşılaştırma yapabilmemiz Hubble’ın uzun ömürlülüğünün bir kanıtıdır” açıklamasında bulundu.

Süpernova meydana geldiğinde, yıldızın ezilmiş kalbini (bir nötron yıldızı) uzaya fırlattı. Araştırmacılar, nötron yıldızının saatte 2 milyon milden fazla hareket ettiğini iddia ediyor.

Mevzu ile ilgili grup önderi John Banovetz, “Bu  epey süratli ve bir nötron yıldızının ne kadar süratli hareket edebileceğini düşündüğümüzün en uç noktasında.” dedi.

Araştırmacılar, kelam konusu nötron yıldızı olabilecek bir obje belirlediler, lakin bunun şimdi aradıkları obje olup olmadığından emin değiller.

“Yeni araştırmalar, objenin aslında süpernova patlamasının hayatta kalan nötron yıldızı olup olmadığını sorguluyor. Bu, potansiyel olarak yalnızca aydınlanan küçük bir süpernova ejekta kümesidir ve desteklemektedir” diye açıklıyor Banowetz.

FIRSAT ESERLERİ