12 yaşındaki çocuk TikTok’a dava açtı

İnternetin hayatımızın vazgeçilmezi haline geldiği günümüzde ferdî bilgilerin korunması için devletler ve kurumlar önemli tedbirler alıyor. Bloomberg tarafından yayınlanan habere nazaran, Londra’da yaşayan 12 yaşındaki bir kız Avrupa Birliği’nin katı data müdafaa kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle TikTok’a dava açtı.

TikTok’a açılan davanın münasebeti şahsî veriler!

Mahkeme süreci devam ederken çocuğun kimliğinin gizlenmesine karar verildi. Saklılık kararını veren hakim bunun “çocukların bilgi müdafaa haklarını savunmak için talepte bulunmaları üzerinde caydırıcı bir tesir yaratabileceğini” lisana getirdi.

Mahkeme sürecinde çocuğu, İngiltere Çocuk Komiseri Anne Longfield temsil edecek. TikTok’taki öbür çocuklar ve kullanıcılar tarafından çevrimiçi zorbalık yahut toplumsal medya fenomenlerinin olumsuz reaksiyonları ile müsabaka ihtimali, saklılık kararı alınmasındaki en değerli etkenler ortasında yer alıyor.

Başları karıştıran ayrıntı ise, TikTok’un karar ve şartlarına nazaran uygulamayı kullanmak için asgarî yaş sonunun 13 olması. Yani teknik olarak davayı açan kız TikTok’u tek başına kullanmak için uygun değil, bu ayrıntının dava sürecini nasıl etkileyeceği epeyce merak ediliyor.

2020 sonu itibariyle 800 milyondan fazla faal TikTok kullanıcısı bulunuyor.