13 Uzaktan İlişki ve Ekran Paylaşımı Programı

Pandemi süreciyle birlikte birçok eğitim bölümüyle birlikte birçok şirket de uzaktan çalışma prosedürünü uygulamaya başladı. Durum bu türlü olunca sunumlar, işbirlikleri ve gibisi çoklu çalışmalar için uzaktan irtibat sunabilen uygulamalara olan gereksinim arttı. Uzaktan irtibat ve ekran paylaşımı fonksiyonunu yerine getiren uygulamalar günlük kullanımda da sıkça kullanılan opsiyonlar olarak karşımıza çıkıyorlar.

Dünya çapında milyonlarca kullanıcıya sahip birtakım uygulamaların yanı sıra ismini hiç duymadığımız uzaktan irtibat ve ekran paylaşımı uygulamaları da mevcut. Bu uygulamalardan kimileri sadece ekran paylaşımı için kullanılabilir olmakla birlikte kimileri ise uzaktan irtibat konusunda bekleneni vermeyi amaçlıyor. Bu yazımızda uzaktan ilişki ve ekran paylaşımı için kullanılabilecek uygulamalardan kelam edeceğiz.

Uzaktan irtibat ve ekran paylaşımı programları:

 • Alpemix
 • TeamViewer
 • Discord
 • Windows Quick Assist
 • Zoom
 • SkyFex
 • AeroAdmin
 • Slack
 • Skype
 • Google Meet
 • Squad
 • Castto
 • LiveScreen

Büsbütün yerli bir uzaktan temas opsiyonu için Alpemix:

 • Uyumluluk: Windows, Mac OS X, Linux, Android, iOS

2006’da faaliyet göstermeye başlayan bir yazılım şirketi olan Teknopars tarafından geliştirilen Alpemix, dünyaca ünlü TeamViewer’a misal özellikler vadediyor. Fiyatsız olarak hem PC hem de taşınabilir aygıtlarda kullanılabilen Alpemix, fiyatlı versiyonuyla birlikte müşteri dayanağı, IP sınırlayıcı ve birçok özelleştirme özelliğini kullanıcılara sunuyor. Alpemix’i PC’niz için indirmek için bu ilişkiyi kullanabilirsiniz. Aşağıdaki ilişkilerle ise taşınabilir aygıtlarınız için uygulamaya erişebilirsiniz.

Taşınabilir aygıtınızdan bilgisayarınızı denetim etmek için TeamViewer:

 • Uyumluluk: Windows, Mac, Linux, Chrome OS, Raspberry Pi, Android, iOS

Uzaktan ilişki ve ekran paylaşımı konusunda alanının en eski uygulamalarından biri olan TeamViewer, yeni olarak 2,5 milyar aygıta erişmiş esaslı bir program. PC için optimize bir halde çalışabilen TeamViewer’ın taşınabilir aygıtlar için de dayanağı bulunuyor. TeamViewer, taşınabilir aygıtınızdan konutunuzdaki bilgisayarı denetim etmenize dek birçok kapsamlı özellik barındırıyor. Programı bilgisayarınıza indirmek için bu ilişkiyi kullanabilirsiniz.

Kendinize özel sunucularda ekran paylaşımı yapmak için Discord:

 • Uyumluluk: Windows, Mac, Linux, Android, iOS

Kendinize yahut takımınıza özel bir sunucu oluşturarak onlarca farklı formda özelleştirmenize imkan sağlayan Discord, sesli irtibatın yanında ekran paylaşımı için de çok kâfi bir seçenek. Fiyatsız olarak 720 piksel çözünürlüğe kadar ekran paylaşımına müsaade veren Discord’da 1080 piksel ekran paylaşımı için Discord Nitro üyeliğine geçiş yapmanız gerekiyor. Discord’un PC versiyonuna erişmek için bu ilişkiyi kullanabilirsiniz.

Süratli erişim ve kolay kullanım için Microsoft Quick Assist:

 • Uyumluluk: Windows

Windows 10 işletim sisteminin içine şurası olarak gelen Quick Assist, Microsoft’un geliştirmiş olduğu bir eklenti. Programa erişmek için arama sekmesine “Quick Assist” yazmanız saniyeler içinde erişim sağlamanız için kâfi oluyor. Quick Assist, sırf Windows 10 için kullanılabilir ve rastgele bir taşınabilir aygıt için dayanak sunmuyor.

Sunumlar ve iş toplantıları için Zoom:

 • Uyumluluk: Windows, iOS, Android, Mac

Pandemi periyodunun en çok kullanılan programlarından biri olan Zoom, eğitim ve iş hayatı için aranan programlardan biri haline geldi. Çevrimiçi bir sunum ve ekran paylaşımı için gereken tüm araçlara sahip olan Zoom, PC’nin yanı sıra taşınabilir aygıtlar için de kullanılabiliyor. Uygulamanın bilgisayar versiyonu için bu ilişkiyi kullanabilirsiniz.

Rastgele bir indirmeyle uğraşmadan tarayıcı aracılığıyla uzaktan temas için SkyFex:

 • Uyumluluk: MacOS, Linux, Windows

Listedeki öteki uygulamaların tersine rastgele bir indirme gerektirmeyen SkyFex, tüm fonksiyonlarını tarayıcı üzerinden sunuyor. Tarayıcı tabanlı olmasından ötürü güvenlik telaşları oluşturabilen SkyFex, 256 bit SSL sertifikasına sahip. Bu da güvenlik telaşı olan kullanıcılar için düzgün haber. SkyFex’in internet sitesine bu kontaktan ulaşabilirsiniz.

Tek hedefi bir bilgisayardan başkasına uzaktan bağlanmak olan kullanıcılar için AeroAdmin:

 • Uyumluluk: Windows, MacOS, Linux

WINE emülatörünü kullanarak çalışan AeroAdmin, TeamViewer’dan ilham alan bir geliştirici takım tarafından ortaya çıkarıldı. TeamViewer’a nazaran çok daha düşük bir boyutu olan program, TeamViewer’ın tersine sırf uzaktan temas için kullanılıyor. Boyutunun daha küçük olma sebebi ise sadece tek bir özellik barındırıyor olması. AeroAdmin’i bilgisayarınıza indirmek için bu ilişkiyi ziyaret edebilirsiniz.

İş istasyonları oluşturmak ve kesintisiz ekran paylaşımı yapmak için Slack:

 • Uyumluluk: Windows, iOS, Android, MacOS, Linux

2013’te kullanıcılara sunulan Slack, şirketlerin ve bireylerin iş istasyonları oluşturarak toplantılar gerçekleştirmesine ve haberleşmesine imkan sağlıyor. Mevzu iş istasyonu ve toplantılar olunca ekran paylaşımı da Slack’in aranan özelliklerinden biri olarak kullanıma sunuldu. Slack’in ekran paylaşımı özelliğin kullanabilmeniz için paylaşım yapacağınız bireylerle bir sesli arama oluşturmanız gerekiyor. Programın iOS ve Android profiline aşağıdaki temaslardan, PC versiyonuna ise bu temastan ulaşabilirsiniz.

Konferans konuşmalarında ekran paylaşımı yapmak için Skype:

 • Uyumluluk: Windows, MacOS, Linux,

Esaslı bir irtibat programı olan Skype, konferans konuşmalarında ekran paylaşımı ve belge transferi üzere opsiyonlar sunuyor. Başarılı bir konferans aracı olan Skype’ın uzaktan temas özelliği bulunmuyor. Büsbütün fiyatsız olan Skype’ın PC versiyonuna erişmek için bu ilişkiyi kullanabilirsiniz.

Büsbütün fiyatsız ve sınırsız ekran paylaşımı için Google Meet:

 • Uyumluluk: Windows, iOS, Android

Google’ın büsbütün fiyatsız olarak sunmuş olduğu Meet, tarayıcı üzerinden kullanılan bir toplantı aracı. Saniyeler içinde bir toplantı oluşturmanızın yanı sıra oluşturulan bir toplantıya davet koduyla dahil olabilmenizi sağlayan Meet, iOS ve Android aygıtlar için de kullanılabiliyor. Uygulamanın internet sitesine bu temastan ulaşabilirsiniz. iOS ve Android uygulamasına ise aşağıdaki temaslardan göz atabilirsiniz.

Taşınabilir aygıtınızda konferans yaparken ekran paylaşabilmek için Squad:

 • Uyumluluk: Android, iOS

Hem iOS hem de Android taşınabilir aygıtları için kullanılabilir olan Squad, bir taşınabilir ekran paylaşım programına nazaran epeyce kullanışlı özellikler içeriyor. Azamî 9 bireye kadar konferans yapmayı mümkün kılan Squad, ekranın tamamı yerine sırf bir uygulamanın ekranını paylaşma özelliğini de sunuyor.

Taşınabilir aygıtınızın ekranını ortamdaki bir TV ile paylaşmak için Castto:

 • Uyumluluk: Android

İş sunumlarında televizyonu kullanmayı tercih eden kullanıcıların taşınabilir aygıtlarının ekranını Miracast dayanaklı bir TV ile paylaşmasını sağlayan Castto, birçok lisan seçeneğiyle birlikte sunuluyor. Tüm ekran paylaşımının yanı sıra bir uygulamayı, görüntüyü ya da fotoğrafı da farklı olarak paylaşmaya imkan sağlayan Castto’nun indirme temaslarına aşağıdaki ikonlardan ulaşabilirsiniz.

Çözünürlüğüne ve formatına müdahale edebildiğiniz ekran paylaşımları için LiveScreen:

 • Uyumluluk: Android

Taşınabilir aygıtınızdan tıpkı kablosuz ağa bağlı rastgele bir akıllı aygıta ekran yansıtmayı LiveScreen’i farklı kılan özelliği bu paylaşımın özelleştirilebilir olması. Paylaşımdan evvel formata ve çözünürlüğe müdahale edebildiğiniz LiveScreen, sırf Android taşınabilir aygıtları için kullanılabiliyor.