16 çekirdekli AMD Ryzen Threadripper geri dönebilir

Zen 3 mimarili AMD Ryzen Threadripper işlemcilerin önümüzdeki haftalarda duyurulması bekleniyor. Genesis Peak kod isimli işlemciler, AMD’nin sunucu tarafında elini oldukça güçlendirmişti. Yakın vakitte yapılan bir sızıntıya nazaran, yeni AMD Ryzen Threadripper ailesi yine 16 çekirdekli bir üyeye sahip olabilir.

Ryzen işlemciler ile rekabeti artıran AMD, sunucu sınıfı işlemcilerde de pazarı Intel’e bırakmak istemiyor.

16 çekirdekli AMD Ryzen Threadripper, 5000 serisi ile geri gelebilir

Birinci kuşak ile gelen 16 çekirdekli Threadripper işlemci, daha sonra ikinci ve üçüncü seride kayboldu. Bu süreçte AMD’nin en az satış hissesi yakaladığı işlemci de bu 16 çekirdekli Threadripper oldu. Sunucu sınıfı işlemcilere gereksinim duyan şahıslar, çoklukla çok daha fazla çekirdeğe sahip Threadripper işlemcilere yöneliyor. Lakin, Ryzen 3950X‘in satışları AMD’yi o kadar mutlu etti ki yeni kuşak Threadripper işlemcilerde 16 çekirdekli bir üye görebiliriz.

Sızıntı, Clock Tuner geliştiricisi olarak bilinen Yuri Bubliy tarafından geliyor. 16 çekirdekli Ryzen 9 5950X‘i göz önüne aldığımı vakit, 16 çekirdekli bir AMD Ryzen Threadripper işlemcisi ne kadar mantıklı olur bilemiyoruz. Ryzen 9 3950X ve Threadripper 3960X işlemcilerinin satış sayılarında dorukta yer alması, AMD’nin seçeneklerini değerlendirmesine neden olmuşa benziyor.

Threadripper işlemciler daha yüksek RAM dayanağı ve daha fazla önbellek ile geldiği için, pazarın bu stil bir işlemciye muhtaçlığı olabilir. Bununla birlikte, Genesis Peak’in mevcut TR4 soketini destekleyip desteklemeyeceği yahut AMD’nin yeni bir soket gerektirip gerektirmeyeceğini bilmiyoruz.

İşlemcilerin özellikleri hakkında şimdi bir sızıntı olmasa da AMD’nin 12 Ocak tarihinde düzenlenecek olan CES 2021 etkinliğinde kimi bilgiler vermesi bekleniyor.