1990’ların Yazılım İndirme Sitesi Tucows Downloads Kapatıldı

Günümüzde bir uygulama, yazılım yahut rastgele bir şey indirmek istediğimiz vakit bunun için elimizin altında birçok imkân bulunuyor. Bugün Google üzerinden indirmek istediğimiz şey ile ilgili kısa bir arama yaptığımızda çabucak erişebiliyor ya da bunun için Google, Microsoft yahut Apple’ın geliştirdiği uygulama mağazalarını kullanabiliyoruz.

Eski vakitlerde ise bu durum ne yazık ki bu kadar kolay değildi çünkü günümüzdeki üzere gelişmiş uygulama mağazaları bulunmuyordu. Tekrar de kimi internet siteleri ve yazılım kitaplıkları bulunuyordu ve bu üzere üçüncü parti yerlerden gerekli yazılımları indirebiliyorduk. Elbette gün geçtikçe bu üzere yerlerde bulunan yazılımların tarihi geçmeye başladı ve yazılım kitaplıkları da tarihe gömüldü. Bu kitaplıklardan biri de 1990’ların ikonik yazılım indirme sitesi Tucows Downloads oldu.

1990’lardan beri faal olan Tucows Downloads kapatıldı:

Tucows, 1990’ların başlarından 2020’ye kadar faal halde bulunan Tucows Downloads kısmını emekliye ayırdı. Açılımı “The Ultimate Collection Of Winsock Software” olan Tucows, isminden de anlaşılabileceği üzere Windows için birçok yazılımı içerisinde barındıran bir indirme kısmına sahipti. Tucows, 2021’in başlarına kadar faal olarak kalabilen bu indirme kısmını sonunda kapatma kararı aldı.

Şirketin internet sitesinde Tucows Downloads kısmı ziyaret edilmek istendiğinde karşımıza bir not çıkıyor. Notta Tucows CEO’su Elliot Noss, “Tucows Downloads çok eskidi. Eski sitelerin bakımı bir zorluk ve hatta bir risktir. Tucows Downloads’ın bakımı, çalışanlarımızı, bizi ileriye götürecek işlerden ayırmaya zorluyordu” açıklamalarını yaptı.