AB ülkeleri WhatsApp güncellemesinden muaf olacak

Kullanıcı kontratını, zımnilik prensibinde değerli bir değişiklik yaparak güncelleyen WhatsApp, AB ülkeleri için yeni şartları mecburî kılmayacak. Facebook ile kullanıcı datalarının paylaşılacağını açıklayan iletileşme servisi, Türkiye için ise bu mukaveleyi 8 Şubat‘a kadar kabul etmeyi mecburî tutuyor.

AB ülkeleri için WhatsApp yeni kullanıcı mukavelesi ‘reddedilebilir’

Tanınan iletileşme uygulaması WhatsApp’ın kullanıcı kontratı 4 Ocak’ta güncellendi. Bu güncellemeyle servis, kullanıcıların datalarını Facebook ile paylaşacak. Türkiye’de bu güncellemeyi kabul etmeyenler, 8 Şubat prestijiyle uygulamayı kullanamayacak.

AB ülkeleri için WhatsApp yeni kullanıcı kontratının ise kabul edilmesi zarurî olmayacak. İletileşme servisi, güncellemeden etkilenmeyecek kullanıcıların olduğu bölgeyi Avrupa Bölgesi olarak açıkladı lakin yalnızca bu durum Avrupa Birliği üyesi ülkeleri kapsıyor.

WhatsApp’ın Facebook’la paylaşacağı bilgiler, ödeme bilgilerinden bildirilere kadar kapsıyor

Tanınan iletileşme servisi; hesap bilgilerini, bildirileri, ödeme datalarını, pozisyonu, aygıt ve kontaklı bilgileri topluyor. Yeni mukaveleyle bu bilgilerin hepsi Facebook’a aktarılabilecek.

Uygulamanın yeni kullanım şartlarının ayrıntılarına bu kontaktan ulaşabilirsiniz.

WhatsApp, kullanıcılarına verdiği kelamı tutamadı

Facebook tarafından 19 milyar dolara satın alındıktan sonra, bir duyuru ile kullanıcılarına kelam veren WhatsApp, “Gizliliğinize hürmet duyuyoruz, WhatsApp’ı sizin hakkınızda olabildiğince az bilgi sahibi olmak emeliyle kurduk. Facebook ile ortaklığımızı bağımsız bir halde çalışmaya devam ederek sürdüreceğiz. Temel kıymetlerimiz ve inançlarımız değişmeyecek.” biçiminde sözlerde bulunmuştu.