ABD Lideri Trump, Xiaomi’yi kara listeye aldı

ABD’nin Huawei’ye uyguladığı sert ambargo hala tesirini sürdürürken, misyonunu devretmesine günler kalan ABD Lideri Donald Trump, Çinli şirket Xiaomi ve Çin merkezli 9 şirketin kara listeye alındığını açıkladı.

Çinli şirket Xiaomi ABD’de kara listeye alındı

ABD – Huawei ortasındaki tansiyonda ortaya çıkan sonuçları hala hafızalardaki yerini koruyor. Misyonundaki son günlerini yaşayan ABD Lideri Trump gündeme bomba üzere düşen bir karara daha imza attı.

Reuters’ın haberine nazaran Çin merkezli teknoloji devi Xiaomi, Trump idaresi tarafından Çin ordusu ile irtibatı olduğu sav edildiği için kara listeye eklendi. Kara listeye Xiaomi dışında Çin merkezli 9 şirketin de eklendiği belirtildi.

Şirketler, ABD’li yatırımcılarını 11 Kasım 2021’e kadar kara listeye alınan firmalardaki varlıklarını elden çıkarmaya yönlendirecek. Böylelikle Çin merkezli şirketler yeni bir ABD yatırım yasağına tabi tutulacak.

Huawei’ye uygulanan ambargo birebir olmadığı Xiaomi için 5 gün sonra misyonu teslim alacak yeni ABD Lideri Joe Biden’in bu hususta nasıl bir yol izleyeceği merak ediliyor.

FIRSAT ESERLERİ