ABD, Paris İklim Anlaşması’na tekrar katıldı

20 Ocak’ta yemin ederek ABD’nin 46. Lideri olarak resmen vazifesine başlayan Joe Biden, 2017 yılında Donald Trump’ın buyruğuyla çıkılan Paris İklim Muahedesi’na yine katılacaklarını açıkladı. 

Trump, Paris İklim Anlaşması’ndan 3 yıl evvel çekilmişti

Hararetli bir seçim sürecinin akabinde nihayet koltuğu Donald Trump’tan devralan Joe Biden, geçtiğimiz gün düzenlenen yemin merasimin akabinde ABD’nin 46. Lideri olarak mesaisine başladı. Beyaz Saray’daki birinci gününde Trump’ın kararlarını aksine çeviren tam 17 farklı kararnameye imza atan Biden’ın icraatlarından biri de Paris İklim Muahedesi’na tekrar katılmak oldu.

Hatırlayanlar olacaktır, her fırsatta global ısınmaya inanmadığını ve bunun büyük devletleri sınırlamak için bir düzmeceden ibaret olduğunu savunan Trump, 2017 yılında muahededen ayrılmıştı.

Birinci olarak 2015 yılında yürürlüğe giren Paris İklim Muahedesi, ABD de dahil olmak üzere 197 ülkenin global sıcaklık artışlarını 2 santigrat derecenin altında sınırlamasını kural koşuyor. ABD, o zamanki Lider Barack Obama idaresinde, Kongre’den onay almaksızın muahedeye katıldı, fakat bu durum halefinin yani Trump’ın birebir halde mutabakattan çekilebilmesi için kapıyı açık bıraktı.

Korkulan oldu ve üstte da belirttiğimiz üzere 2016 yılında misyona gelen Trump, bilimsel gerçeklerden büsbütün uzak bir formda Paris İklim Anlaşması’ndan ayrıldıklarını duyurdu. ABD bugün, Biden’ın imzasıyla ülkenin iklim şefi Christiana Figueres dahil, pek çok şahıstan reaksiyon gören bu karardan resmen dönmüş oldu. 

Türkiye’nin şimdi tabi olmadığı mutabakat, sera gazı emisyonunu 2030’a kadar 56 milyar ton düşürmeyi ve bu sayede global sıcaklık artışının yüzyılın sonuna kadar 2 derecenin altında tutmayı hedefliyor. 

FIRSAT ESERLERİ