ABD’de Ripple İçin İmza Kampanyası Başlatıldı

2020 yılının en değişik kripto paralarından biri tartışmasız Ripple oldu. Yatırımcılarını hem çok sevindiren hem de çok üzen Ripple, bir müddetliğine kripto para borsalarından bile kaldırıldı. XRP olarak isimlendirilen bu kripto para artık bir imza kampanyasıyla gündem oldu.

ABD’de resmi imza kampanyalarının yer aldığı petitions.whitehouse.gov sitesinde bir dilekçe yayınlandı. Dilekçede, ABD federal hükümetinin Ripple’ı bir para ünitesi olarak kabul etmesi isteniyor.

Destek noktası SEC raporu

ABD Menkul Değerler ve Borsa Kurulu (SEC) daha evvel Ripple’a karşı bir yasal süreçte, XRP’nin yedi yıl boyunca kurumsal ve perakende yatırımcılara satılmış ve tescil edilmemiş bir menkul değer olduğunu belirtmişti. Bu rapor dilekçenin de destek noktasını oluşturdu.

SEC tarafından başlatılan inceleme Ripple’ı hayli olumsuz etkilemişti. Bu kripto paranın piyasa hacmi bir anda 40 milyar dolardan 10,3 milyar dolara kadar gerilemişti. Bu da XRP’nin üçüncü sıradaki yerini USDT’ye kaptırmasına neden olmuştu.

Coinbase, Bittrex ve Binance US üzere önde gelen kripto para borsaları, uyumluluğu korumak ismine XRP’yi platformlarından kaldırmaya başlamıştı. Evraka nazaran, FinCEN aslında Ripple’ın bir para ünitesi olduğunu belirttiği için yaşanan olayların ve bedel kaybının sorumlusu da SEC. Üstelik bu durumun sıradan yatırımcılara da ziyan verdiği söz ediliyor.

Yaklaşık 10 bin imza

Evrak birinci etapta 9 bin 276 imza toplamayı başardı. 28 Ocak 2021’e kadar dokümanın 100 bin imza toplamayı başarması, Beyaz Saray’ın yanıt vermesi için kâfi olacak. Dilekçede yer alan tabirler ise “Menkul Değerler ve Borsa Komitesi, ABD Menkul Değerlerindeki yatırımcıları korumakla vazifelidir. Bununla birlikte, FinCEN tarafından aslında bir para ünitesi olarak kabul edilen kripto para ünitesi XRP’nin bir menkul değer olduğunu tez eden anlamsız bir dava açıldı. Bu aksiyon nedeniyle milyarlarca dolar paha, süratle arka arda piyasadan siliniyor ve en kıymetlisi, yüzbinlerce sıradan Amerikalı – SEC’in korumakla vazifeli olduğu Amerikalılar – telafi edilemez ziyana maruz kalıyor. SEC şikayeti, XRP sahiplerine ziyan veriyor ve bunun derhal sona ermesi gerekiyor.” biçiminde oldu.