ABD’deki şirketlerin ‘Huawei lisansı’ iptal edildi

Beyaz Saray’daki koltuğunu önümüzdeki günlerde devretmeye hazırlanan ABD Lideri Donald Trump, Çinli teknoloji devi Huawei‘yi güç durumda bırakacak bir kararın altına daha imza attı. Washington idaresi, Shenzhen merkezli firmanın Intel dahil ABD’deki pek çok şirketten eser tedarik etmesini yasakladı.

ABD’deki şirketlerin Huawei lisansı iptal edildi

Misyona geldiği 2016 yılından bu yana Çin’e karşı geniş çaplı bir ticaret savaşının içinde olan ABD Lideri Trump, dünyanın en büyük telekomünikasyon ekipmanı üreticisi pozisyonundaki Huawei‘in, ABD’nin ulusal güvenlik ve dış siyaset çıkarlarına varoluşsal bir tehdit olduğunu savunuyor.

Mayıs 2019’da Shenzhen merkezli şirketi kara listeye alan ve Amerikalı şirketlerle ticaret yapmasını engelleyen Trump, misyon mühletin dolmasına sayılı günler kala Huawei’in hareket alanını daraltacak çok kritik bir atak daha yaptı.

Reuters’ın aktardığı bilgilere nazaran Washington hükümeti, yonga üreticisi Intel de dahil olmak üzere Huawei’in ABD’deki tedarikçilerine, Çinli şirkete satış yapılması sağlayan lisansların iptal edildiğini bildirdi. Dört şirketten sekiz lisansın geri alındığını belirten Reuters, bu firmaların ortasında evvelden Toshiba Memory Corp olarak bilinen Japon flash bellek yongası üreticisi Kioxia Corp‘un da bulunduğunu aktardı.

ABD ve Çin’in global teknolojik hakimiyet için verdikleri savaşın merkezinde yer alan Huawei, kısa bir müddet evvel Intel dahil birçok şirkete 280 milyar dolar bedelinde bir lisans başvurusu yapmıştı. Haberde, 150 müracaattan büyük çoğunluğunun -ulusal güvenlik telaşları nedeniyle- reddedildiği belirtiliyor.

Huawei, casusluk tezlerini reddediyor

Trump idaresi, dört yıllık misyon müddeti boyunca Huawei’yi farklı formlarda pek çok kere gaye tahtasına koydu. Şirketin finans müdürü Meng Wanzhou, Aralık 2018’de ABD’nin buyruğuyla Kanada’da tutuklandı. Huawei’in kurucusunun kızı Meng, ABD’nin İran’a yönelik ambargolarını delmekle suçlandı.

Çin ordusu ismine casusluk yaptığı tarafındaki tezleri reddeden Huawei, ABD’nin İran’a karşı yaptırımlarını ihlal etme ve Amerikan teknoloji şirketlerinden ticari sırları çalmak için komplo kurma suçlamalarını da içeren iddianameye karşı hatasız olduğunu argüman etti.

Çarşamba günü ABD Lideri olarak misyon yemini edecek olan Joe Biden’ı epeyce kabarık bir Huawei belgeyi bekliyor. Washington hükümetinin Çin ve Huawei konusunda bundan sonra nasıl bir yol izleyeceğini önümüzdeki günlerde göreceğiz.

FIRSAT ESERLERİ