ABD’den dijital vergi için Türkiye’ye misilleme uyarısı

ABD Ticaret Temsilciliği (USTR) Türkiye’nin yanı sıra İtalya ve Hindistan‘da uygulanmakta olan dijital vergiler için dikkat cazibeli bir açıklama yaptı. Şu anda uygulanmakta olan sistemin milletlerarası yollara uygun olmadığı belirtilerek, ABD’nin birebir biçimde karşılık verme hakkına sahip olduğunu açıkladı.

ABD Ticaret Temsilcisi Ofisi, mantıksız buldu

USTR raporunda Hindistan, İtalya ve Türkiye’nin makul bir vergilendirme prosedürü uygulamadığı, şu anda kullanılan sistemin Amerikan şirketlerini cezalandırdığı lisana getiriliyor. Bu mevzu ile ilgili şu anda tedbir alınmadığı lakin mevcut tüm seçeneklerin değerlendirilmeye devam edildiği de vurgulandı.

Fransa dijital vergi nedeniyle yaptırımlardan nasibini alan birinci ülkelerden birisi oldu. Fransa’ya misilleme olarak Fransız kozmetikleri, el çantaları ve öbür ithalatlarda yıllık yaklaşık 1,3 milyar dolar pahasında yüzde 25‘lik gümrük tarifesinin uygulama kararını alan temsilcilik ofisi, 6 Ocak’ı son tarih olarak belirlemişti.

ABD Ticaret Temsilcisi Ofisi, Türkiye, İtalya ve Hindistan ile ilgili şimdi karar çıkartmadı. Lakin ABD’nin iç karışıklık yaşadığı şu günlerde, bu tip olayların bir müddet askıda kalması da beklenen. Dijital vergilendirme konusu ile ilgili gerekli yaptırımların planladığı üzere başlayıp başlamayacağı belirli değil.

Bu tip olaylardan sorumlu kurum USTR ve Gümrük ve Hudut Muhafaza Sözcüleri, yorum taleplerine karşılık vermedi. USTR son olarak, Türkiye, Fransa, Hindistan ve İtalya tarafından uygulanan dijital vergilerin Google, Facebook, Apple ve Amazon üzere büyük ABD teknoloji şirketlerine karşı ayrımcılık olduğu sonucuna vararak mevzuyu kapattı.