ABD’nin Xiaomi yasağı ne manaya geliyor?

ABD Lideri Donald Trump, dün gece saatlerinde Xiaomi ve 9 Çin merkezli şirketi kara listeye aldı. Gündeme bomba üzere düşen karar, ABD’nin Huawei’ye uygulanan kararından farklılıklar içeriyor.

ABD, Xiaomi’yi kara listeye ekledi; artık ne olacak?

Dün gece teknoloji dünyasından yeni bir haber bomba tesiri yarattı. ABD Lideri Trump, vazifesi devretmesine günler kala Çinli teknoloji devi Xiaomi’yi Çin ordusu ile münasebeti olması sebebiyle kara listeye ekledi.

ABD Savunma Bakanlığı’nın internet sitesinde yayınlanan bildiride, Xiaomi dışında, Boeing’in rakibi ticari uçak şirketi Commercial Aircraft Corporation of China (COMAC) ile Advanced Micro-Fabrication Equipment Inc. (AMEC), Luokong Technology Corporation, Beijing Zhongguancun Development Investment Center, GOWIN Semiconductor Corp, Grand China Air (GCAC), Küresel Tone Communication Technology (GTCOM) ve China National Aviation Holding (CNAH) şirketleri bulunuyor.

ABD, bu yasakla birlikte Xiaomi’ye yatırım yasağı koyuyor. Bunun manası, şirketin Amerika merkezli yatırımcılarının 11 Kasım 2021’e kadar bu yatırımlarını geri çekmesi gerekiyor. Zira Lider Trump, geçtiğimiz yıl rastgele bir Amerikan şirketi ya da Amerikan teknolojisi kullanan şirketlerin Çinli şirketlere yatırım yapmasını başkanlık buyruğuyla yasaklamıştı.

ABD’de eser satmadığı halde geçen yılın üçüncü çeyreğinde akıllı telefon satışlarında Apple’ı geride bırakan ve piyasa bedeli 100 milyar doları geçen Xiaomi’ye uygulanan yasak, Huawei’ye uygulanan yasaktan şu an için farklı.

Huawei’ye uygulanan teknoloji yasağında, rastgele bir Amerikan merkezli teknoloji şirketinin imkanlarından faydalanmasının önü kesiliyor. Xiaomi ise Google servisleri ve Qualcomm Snapdragon işlemcilerini şuan için kullanmaya devam edebilecek lakin ABD merkezli şirketlerden yatırım alamayacak.

Donald Trump’ın bu atağından sonra Xiaomi cephesinden resmi olarak rastgele bir açıklama gelmedi.

FIRSAT ESERLERİ