Adata, Gigabyte ve MSI’dan 64 GB DDR5-8400 Bellek Modülleri İçin İş birliği

Adata, gelecekteki DDR5-8400 bellek modüllerinin Intel‘in yeni jenerasyon Alder Lake platformunda 8400 MT/s data transfer suratına ulaşmasını garantilemek üzere Gigabyte ve MSI ile iş birliği yaptı. DDR5 bellekler, data transfer suratlarındaki önemli artış ve verimlilik iyileştirmeleri nedeniyle DDR4 ile kıyaslandığında hayli büyük bir performans artışı vaat ediyor. Ek olarak, DDR5 bellekler yüksek data oranlarını, uzun vadeli I/O ölçeklenebilirliğini, gerçek dünya verimliliğini sunabilmek için çeşitli teknolojiler barındırıyor.

DDR5 spesifikasyonu, 2020 yılının ortalarında yayınlandığında, yeni standardı temel alan birinci masaüstü bellek modüllerinin DDR4-4800 yahut DDR5-5200 data suratlarına ulaşması beklenirken, sonunda standart DDR5-8400‘e ulaşacak. Hatta görünüşe nazaran, birinci kuşak DDR5 platformları bile 8400 MT/s bilgi transfer suratına ulaşabilecek.

Adata, 64 GB DDR5-8400 bellek modüllerini tüketiciler için en yeni Intel platformlarında test ettiklerini paylaşıyor. Bu büyük ihtimalle Intel’in sekiz adede kadar yüksek performanslı Golden Cove çekirdeği ve sekiz güç verimli Grace Mont çekirdeği ile yaklaşmakta olan Alder Lake işlemcileri manasına geliyor. Adata’nın şu anda kullandığı anakartlar ise Gigabyte ve MSI’dan gelmiş durumda.

Birinci jenerasyon DDR5 platformunu ve bellek modüllerini kullanarak DDR5-8400’e ulaşmanın etkileyici bir muvaffakiyet olduğunu söyleyebiliriz.

Son tüketicinin erişebileceği DDR5 bellekler ise 2021 yılının sonlarına gerçek piyasaya çıkmaya başlayacak.