ADATA SD Express Hafıza Kartları 2021’de Piyasada

Dünyanın önde gelen yüksek performanslı DRAM modülü, NAND Flash depolama eserleri taşınabilir aksesuar üreticilerinden biri olan ADATA Technology, geliştirmekte olduğu yeni nesil SD Express hafıza kartlarını 2021’in 2. çeyreğinden evvel piyasaya sunmayı amaçladığını açıkladı.

Yeni Kuşak SD7.0 Hafıza Kartı Standardı

Gelişen teknolojilerle gitgide artan içerik ölçüsü ve kalitesi ile dünya genelinde insan hareketliliğinde yaşanan artış, beraberinde bilgileri süratlice aktarabilecek ve inançla saklayabilecek geniş kapasiteli taşınabilir depolama aygıtlarına olan muhtaçlığı da artırdı. Yeni depolama aygıtları geliştirilebilmesi için, hafıza kartlarının standartlarını belirleyen SD Association (SDA), SD7.0 standardını duyurdu. PCIe ve NVMe teknolojilerinin kullanıldığı SD Express adı verilen yeni hafıza kartlarının okuma ve yazma suratlarında kayda paha performans artışı sağlaması öngörülüyor.

PCIe ve NVMe %300 Sürat Artışı Sağlayacak

Hâlihazırda SSD’lerde standart olarak kullanılan ve bu sayede saniyede 1000MB’a kadar okuma ve yazma suratı elde edilmesini sağlayan PCIe ve NVMe teknolojilerinin hafıza kartlarına uyarlanması kullanıcılara büyük avantajlar sunacak. Kıyaslamak gerekirse, pek çok aygıtta yaygın olarak kullanılan SD hafıza kartları UHS-II standardının sağladığı 312MB/s azamî süratle sonlandırılmış durumda. Sürat avantajına ek olarak, SD7.0 standardı geriye uyumlu olacağı için hafıza kartlarının boyutları ve halleri tıpkı kalacak. Böylece kullanıcılar yeni aygıtlar satın almadan da 3 kat sürat artışından faydalanma bahtı elde edecekler. 

ADATA SD Express Kartlar 2021’de Piyasada

SD hafıza kartları fotoğraf ve görüntü profesyonelleri, içerik üreticiler ve son kullanıcılar tarafından yaygın olarak kullanıldığından hali ve irtibat noktaları birebir kalacak olan yeni kuşak SD Express kartlara geçiş son derece kolay olacak. UHS-I standardıyla geri uyumlu olan yeni jenerasyon hafıza kartları mevcut aygıtlarla kullanılmaya devam edecek ama bilgiler bilgisayara aktarılırken yeni teknoloji sayesinde çok daha süratli transfer edilecek.

PCIe Gen3x1 data yolunu kullanan ADATA SD Express kartlar saniyede 825MB’a kadar okuma ve saniyede 410MB’a kadar yazma suratı sunabilecek. Şirket yeni eserlerini 2021 yılının ikinci çeyreği öncesinde piyasaya sunmayı hedefliyor.