Adobe Flash Player’ı Tarihe Karıştıran Güncelleme Geliyor

31 Aralık 2020 tarihinde resmen dayanağı kesilen ve şurası bilgisayarlarda silinmesi tavsiye edilen Adobe Flash Player, yakın vakitte Windows 10’a gelecek olan güncellemeyle büsbütün silinecek.

Adobe, Windows 10’da yazılımın takviyesinin kesilmesine yakın bir vakit kala kullanıcıların bilgisayarında ihtar metinleri yayınlamaya başlamıştı. Bu ayın yahut gelecek ayın sonunda ise Windows 10’a Windows Update ve WWUS (Windows Server Update Services) kanallarından yayınlanacak güncellemeyle, tabir yerindeyse Flash Player’ın üstüne toprak atacak.


Adobe Flash Player kapanıyor.

Microsoft, “Adobe Flash Player’ın kaldırılmasına yönelik güncelleme” başlıklı yamayı güncelleme kataloğunda kurulmaya sundu. Şu anda isteğe bağlı bir formda indiriliyor. Birçok kullanıcı da bu güncellemenin yayınlandığının farkında değil. İlerleyen haftalar içerisinde olağan güncelleme statüsüyle kullanıcılar bu yamayı alacaktır.

Bu güncellemenin gayesi, Flash Player’ı işletim sisteminden kaldırmak (hem tüketici hem de sunucu sürümü için) ancak Flash’ı sadece Kontrol Masası’ndan kaldıracak. Yani siz Adobe’nin son kullanım olarak verdiği müddet olan 12 Ocak 2021’a kadar Flash Player’ı elle PPAPI yahut NPAPI versiyonlarını kurarsanız bu güncellemeden etkilenmeyecektir.


Adobe Flash Player kapanıyor.

Microsoft, güncellemenin uygulandıktan sonra bilgisayardan kaldırılamayacağı konusunda da uyardı. Yeniden de Flash programlarını çalıştırmak istiyorsanız, emulatörler kullanmanız gerekecektir.

Son olarak, Microsoft’un verdiği başka bilgiye nazaran Edge tarayıcısından da Flash Player’ın büsbütün kaldırılacağını belirtelim.