AKUT, “GÜVENDEYİM” Uygulamasına Değerli Yenilikler Ekledi

Google Play ve Apple App Store üzerinden yayında olan uygulamaya; acil durumlarda kullanılmak üzere siren ve titreşim butonu, ana ekran için karanlık mod takviyesi ve akut://güvendeyim şeklinde farklı uygulamalardan açılabilmesi için URL Scheme seçeneği eklendi. Siren ve titreşim özelliği, “Ayarlar” menüsünden “sürekli çal” ya da “bir sefer çal” şeklinde tercih edilebiliyor.

Taşınabilir afet rehberi

“Güvendeyim”, doğal afet durumlarında, pozisyon bilgilerinizin kısa bildiri yoluyla daha evvelden belirlediğiniz şahıslara gönderilerek, inançta olduğunuzun bildirilmesine yardım eden bir taşınabilir uygulama. Birebir vakitte, zelzele, sel ve yangın bahislerindeki kimi temel bilgilere; tekrar uygulamanın menüsü üzerinden ulaşılabiliyor. Velhasıl uygulamayı, afetlere karşı bir taşınabilir rehber gibi düşünebilirsiniz.

Kullanım için internet gerekmiyor

Uygulamanın bekli de en kıymetli özelliği, internetsiz çalışabiliyor olması. Aramanın mümkün olmadığı, internetin çalışmadığı, SMS’lerin devreye girdiği doğal afet durumlarında, tek bir butona basılması, pozisyonunuzun paylaşılması için kâfi oluyor. Uygulamanın Ayarlar kısmından, acil durumlarda haber iletilmesini istediğiniz, en fazla 5 kişinin telefon numarasını ekleyebiliyorsunuz. Daha sağlıklı çalışabilmesi ismine, tıpkı kentte yaşamayan en az bir yakınınızın numarasının uygulamaya eklenmesi öneriliyor.

Standart SMS tarifesi üzerinden operatör tarafından fiyatlandırılan uygulama, GPS servisi üzerinden pozisyonun alınması, telefonun marka modeli ile bulunulan ortam üzere değişkenlere nazaran farklı müddetlerde süreç gerçekleştirebiliyor.

  • Google Play linki: https://play.google.com/store/apps/details?id=genel.akut.guvendeyim
  • Apple App Store linki: https://apps.apple.com/tr/app/g%C3%BCvendeyim/id1488896334?l=tr