Alphabet’in Loon İsimli İnternet Projesi Sona Erdi

ABD merkezli teknoloji devi Google’ın çatı şirketi Alphabet, bundan yaklaşık 9 yıl evvel “Loon” olarak isimlendirdiği bir global internet projesi başlatmıştı. Mühendisler, bu proje kapsamında kullandıkları yüksek irtifa balonları ile istenilen lokasyona internet hizmeti vermeyi amaçlıyorlardı. Balonlar, atmosferin stratosfer katmanına yükseliyor, hayli geniş bir alana internet ilişkisi sunuyordu. Hatta bu teknoloji, dünyanın çeşitli yerlerinde test gayesiyle kullanılmaya başlamıştı. Lakin görünen o ki Loon, yolun sonuna geldi.

Alphabet, dün akşam yaptığı bir açıklamayla Loon projesinin fişinin çekildiğini duyurdu. Böylece birinci başta milyarlarca beşere internet ulaştırmayı amaçlayan proje, rafa kaldırılmış oldu. Alphabet tarafından yapılan açıklamalara nazaran projenin sürdürülebilirliği kalmadı ve yeni iş ortakları da bulunamayınca, bu türlü bir karar almak zorunda kalındı. Loon CEO’su Alastair Westgarth, milyarlarca beşere internet ulaştırmak için yeni arayışlar içinde olduklarını söyledi.

Loon, Kenya hükümeti ile mutabakata varmıştı

Alphabet, Loon projesinden çok umutluydu. Hatta 9 yıllık süreç içerisinde yapılan açıklamalarda, dünyanın her yerindeki telekomünikasyon şirketleri ve hükümetlerle irtibat içinde olunduğu, interneti dünyanın her yerine ulaştırmak için tüm sonların zorlandığı tabir edilmişti. Hatta Alphabet, hususla ilgili olarak Kenya hükümeti ile anlaştığını duyurmuş, tüketicileri umutlandırmıştı. Lakin işler, pek de planlandığı gitmemiş üzere görünüyor. Bahisle ilgili açıklamalarda, projenin sürdürülebilmesi ve maliyetin düşürülebilmesi için tahlil yollarının bulunamadığına değinildi.

Loon projesinin sona ermesinin altında yatan öbür bir neden ise Amazon ve SpaceX üzere şirketlerin global internet projeleri de yer alıyor üzere görünüyor. Örneğin SpaceX, Starlink olarak isimlendirilen projeyle Dünya’nın etrafını internet sağlayacak uydularla donatıyor. Üstelik şirket, bu hususta da epeyce düzgün bir biçimde ilerliyor. Haliyle Alphabet, bu önemli rakip karşısında hem bekleneni veremedi hem de gereğince ortak bulamadı. Bu da projenin zora girmesine yol açtı. Lakin yapılan açıklamalar, bu projenin son olmayacağını aslında gösteriyor. Ayrıyeten Alphabet, projeyle ilgilenen yeni yatırımcılara süreçle ilgili dayanak verileceğini, hatta Loon projesinin ayrıntılarının paylaşılabileceğini söylüyor. Tahminen farklı bir şirket, Loon’un tüm haklarını satın alarak çalışmaları sürdürebilir. Bunu vakit gösterecek.