Amazon, Alexa’nın Çekirdek Teknolojisini Kullanıma Açtı

Amazon’un başarılı yapay zekâ asistanı Alexa, günümüzde pek çok kullanıcının konutunda yer alıyor. Lakin şirket, bugün değerli bir kararını açıkladı ve Alexa dijital asistanını üçüncü parti şirketlerin kullanımına açtığını duyurdu. Amazon’un bu duyurusu, Amazon haricindeki şirketlerin Alexa’yı özelleştirmelerine yol açacak.

Amazon’un yapay zekâ asistanı Alexa, birçok tüketici elektroniği üreten şirket tarafından kullanılabilecek. Başka asistanları geliştiren şirketlerin bilakis yapay zekâ teknolojisinin çekirdeğini lisanslamayan Amazon, özelleştirilebilecek asistanına Alexa Custom Assistant ismini verdi.

Alexa tabanlı yapay zekâ asistanları geliyor:

Alexa Custom Assistant, birinci etapta araba piyasasına odaklanacak. Amazon, bu sayede kendi yazılımına direkt piyasaya sürülecek arabalarda yer vermiş olacak. Şirketler Amazon’un asistanına özel komutlar, sözler, sesler ve yetenekler atayabilecek. Yani Alexa, şirketlerin geliştireceği asistanların çekirdeği olacak.

Amazon, paylaştığı blog yazısında mevzuya dair bir açıklamada bulundu. Şirket, akıllı bir asistan oluşturmanın karmaşık, vakit alıcı ve maliyetli olduğunu belirterek inovasyon ve değişim oranının hızlandığını, asistanların her vakit gelişerek daha akıllı geldiğini, bunun da kıymetli ve daima yatırımlar gerektirdiğini tabir etti.

Şirketin yazısına nazaran Alexa Custom Assistant da tam bu noktada devreye girdi. Yazıya nazaran Alexa Custom Assistant, şirketlerin yatırım, uzun geliştirme döngüleri ve sıfırdan inşa etmek ve vakit içinde bakımını yapmak için kaynağa gereksinim duymadan kendi akıllı asistanlarını oluşturmalarına imkân tanıyacak. Yani ortaya kazan-kazan durumu çıkacak.

Alexa tabanlı bir yapay zekâ asistanı geliştirmeyi kabul eden birinci şirketse araba devi Fiat Chrysler oldu. Şirket, daha evvel Amazon’la teknolojileri birleştirme konusunda kimi teşebbüslerde bulunmuştu. Amazon’un yapay zekâ teknolojisini lisanslamaları için şirketlerden bir fiyat talep edip etmediği şimdi bilinmiyor.