Amazon’daki Yasadışı Yollar Algoritmayla Tespit Edilecek

Dünya’nın akciğeri olarak kabul edilen ve varlıklı bir biyolojik çeşitliliğe sahip olan Amazon ormanları, son yıllarda yavaş yavaş ortadan kalkmaya başladı. Ormanlar, bilhassa yangın ve kaçak kısımlar nedeniyle binlerce kilometrelik alanını kaybetti. Kayıp düzeyi her geçen yıl artmaya devam ediyor.

Amazon ormanlarının yok olmasına aracı olan kişi yahut kuruluşlar, bu ormanlarda farklı bir sıkıntıya da yol açıyor. Amazon ormanlarının Brezilya sonları içindeki 4,2 milyon kilometrekarelik kısmında resmi haritalar sırf federal ve mahallî hükümet tarafından inşa edilen yolları gösteriyor. Lakin ormanın içinde yasa dışı bir formda hazırlanmış yollar da bulunuyor.

Amazon’daki yasa dışı yollar algoritmayla tespit edilecek:

Amazon’daki yasa dışı yollar, Carlos Souza ve iş arkadaşlarının yıllar süren çalışmalarının akabinde yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı. Araştırmacılar, 2016 yılında uydu imgelerini inceledikten sonra ormandaki yolların toplamının resmiyettekinden 13 kat fazla olduğunu açıkladı.

Carlos Souza’nın içinde bulunduğu kâr gayesi gütmeyen tertip olan Imazon, yollara dair yeni bir çalışma gerçekleştirdi. Imazon, yeni çalışmasında yasa dışı olarak inşa edilen tüm yolları otomatik olarak tespit edebilecek bir yapay zekâ algoritması geliştirdi. Algoritma şu anlık %70 doğruluğa ulaşabiliyor. Doğruluk hissesi kimi otomatik süreçlerin eklenmesiyle %87 ila %90’a kadar çıkarılabiliyor.

Geliştirilen algoritma, Carlos Souza’nın uydu imgelerinden çıkardığı yol haritasına da yarar sağlayacak. Algoritma sayesinde Souza ve arkadaşları, kendi haritalarını her yıl daha kolay bir formda güncelleyebilecek. Takım, algoritmayı başka ülkelere de dağıtarak Amazon’daki yol haritasının tamamını çıkarmayı planlıyor.

Amazon’da keşfedilen ve hâlâ inşa edilmeye devam eden yasa dışı yollar çeşitli nedenlerden ötürü yapılıyorlar. Tomruk şirketleri kerestelere erişebilmek için virajlı yollar inşa ederken maden şirketleri altın yataklarına ulaşmak için daha düz yollar inşa ediyor. Bu yolların yasallığının belirlenmesi de hayli karmaşık.