AMD 15 yıl sonra pazar hissesinde üstünlüğü ele geçirdi

AMD’nin Ryzen işlemcileri tanıtması ile işlemci pazarındaki rekabet artarken, tüketiciler de bu rekabetten hayli yararlandı. Bilhassa Ryzen 3000 serisi ile yükselişe geçen AMD, Ekim ayında tanıttığı Ryzen 5000 serisi ile doruğa ulaşmış durumda. O denli ki AMD işlemcilerin pazar hissesi, yıllar sonra birinci kez Intel’i geride bıraktı. AMD, masaüstü işlemcilerde üstünlüğü ele geçirse de laptop ve sunucu pazarında Intel üstünlüğü devam ediyor.

2021 yılının ilerleyen aylarında ise Ryzen 5000 XT ve Intel Rocket Lake-S işlemcilerinin tanıtılması bekleniyor.

Masaüstü AMD işlemcilerin pazar hissesi yıllar sonra Intel’i geçti

Benchmark devi PassMark Software‘in son tahlillerine nazaran AMD, masaüstü işlemcilerde üstünlüğü ele geçirdi. Ryzen 3000 serisi ile 7 nm üretime geçiş yapan kırmızı ekip, bilhassa Asya ve Avrupa pazarlarında büyük bir ivme yakaladı. Intel’in 10. kuşak işlemcileri tanıtması ile darbe alsalar da Ryzen 5000 serisi, AMD’yi tekrar öne geçirmeye yetti.

Masaüstü işlemci pazarı.

AMD işlemcilerin pazar hissesi yeni yılda yüzde 50.8 düzeyine gelirken, Intel ise yüzde 49.2 düzeyine gerilemiş durumda. Yıllar evvel pazarda üstünlüğü ele geçiren AMD, akabinde uzun bir mühlet kış uykusunda vakit geçirdi. Lakin, bilhassa 2019 yılında gelen artış şirketin argümanını ispatlar nitelikte.

Toplam işlemci pazarı.

Toplam pazarda Intel’in üstünlüğü ise devam ediyor. Amerikalı yarı silikon üreticisi, bilhassa laptop ve sunucu pazarında üstünlüğünü devam ettirse de masaüstü işlemci pazarındaki değişim hiçbir üstünlüğün garanti olmadığını ispatlar nitelikte. Laptop işlemci pazarının yüzde 83.2‘sini elinde bulunduran Intel, sunucu pazarının ise yüzde 98.8‘ine sahip.

Siz hangi işlemciyi kullanıyorsunuz?