AMD, EPYC Milan işlemcilerini CES 2021’de tanıttı

AMD CEO’su Dr. Lisa Su, bilgi hesaplama yeteneği konusunda birçok işlemciyi geride bırakacak yeni EPYC işlemcisini tanıttı. EPYC Milan, 3. jenerasyon Zen mimarisi ile üretildi.

3. Kuşak AMD EPYC Milan rakibi Intel Xeon’a fark attı

3. jenerasyon Zen mimarisi masa üstü ve taşınabilir işlemciler için tanıtılsa da kurumsal firmalara hizmet edecek EPYC üzere işlemcilerde tanıtılmamıştı. EPYC üzere işlemciler daha çok sunucu tarafındaki yükü sırtlanıyor. Barındırdığı özellikler sayesinde bunu kolay kolay gerçekleştireceği belirtiliyor. Lisa Su‘ya nazaran, AMD EPYC şu anda AWS, Google, Tencent, Microsoft, Oracle ve öbür teknoloji devleri tarafından bulut bilişim hizmetlerinde kullanılıyor. Bunlara ek olarak AMD EPYC işlemciler hem tıp hem de meteoroloji alanlarında da kullanılıyor.

Lisa Su, 3. Kuşak EPYC Milan işlemcilerin büyük data kümeleri ile çalışırken değerli bir performans artışını nasıl sağlayacağını gösterdi. EPYC Milan ve Intel Xeon Gold 6284R işlemcileri farklı sunucularda çalıştırıldı. Her sunucuda 2 adet işlemci kullanıldı. Karşılaştırılmada kullanılan EPYC Milan 32 çekirdeğe, Intel Xeon ise 28 çekirdeğe sahipti. Sunucular üzerinde WRF olarak bilinen bir hava varsayım simülasyonu çalıştırıldı. Simülasyon ABD üzerinde altı saatlik bir hava durumunu simüle etti. Yapılan bu test ile birlikte EPYC Milan‘ın, Intel Xeon 6284R’dan yüzde 46 daha süratli olduğu ortaya çıktı.

AMD EPYC Milan işlemciler, 64 adede kadar çekirdek ve 128 PCIe 4.0 data yolu sunabiliyor.

FIRSAT ESERLERİ