AMD Ryzen 7 5800G için birinci bilgiler kendisini gösterdi

AMD Ryzen 7 5800G özellikleri grafik performansı üzerine listeleme yapan bir internet sitesinde kendisini gösterdi. Gelişmiş Vega grafik sistemiyle kullanıcıların karşısına çıkacak olan işlemci, Zen 3 mimarisine sahip olacak. Büyük kullanım oranlarına sahip olan Zen 2 mimarili işlemcilerden sonra Zen 3 mimarili işlemcilerin nasıl satış oranları yakalayacağı merak ediliyor.

AMD Ryzen 7 5000 masaüstü işlemci serisinin amiral gemisi olduğu düşünülen Ryzen 7 5800G, GPU özellikleriyle kendisini gösterdi. Modelin grafik özelliklerine dair bilgiler yayınlanırken, bu bilgiler ışığında da işlemcinin ana özellikleri hakkında varsayımlar yapıldı.

AMD Ryzen 7 5800G özellikleri için şimdilik ortaya çıkanlar

İşlemcinin bütün özelliklerine dair bilgiler bulunmasa da grafik ünitelerine nazaran yorumlamalar ve varsayımlar yapıldı. Bu bilgilere nazaran de model 8 çekirdek ve 16 iş parçacığı ile piyasaya sunulacak. 16 MB L3 önbellek bulunduğu düşünülen işlemciyle, 4000G masaüstü modelinden daha güzel performans elde edileceği belirtiliyor.

AMD Ryzen 7 5800G özellikleri için çalışma frekanslarına dair kestirimler dikkat çekiyor. AMD Ryzen 7 5700G modelinin sürat aşırtma testlerinde 4.7 GHz çalışma suratına çıkması yeni modelin 5 GHz suratına ulaşan sürat aşırtma ayrıntısına sahip olacağı istikametinde yorumlanıyor. Lakin kesin sayılar AMD’nin yaptığı tanıtım ile belirli olacak.

İşlemcinin grafik özellikleri için 8 süreç ünitesi bulunan Vega GPU kendisini gösteriyor. 1800 MHz suratında çalışan bu grafik ünitesi, 128 bit kıymetine sahip. Bulunla birlikte ilişki arabirimi için PCI Express 3.0 kendisini gösteriyor. Bu da modelin PCI Express 4.0 dayanağı bulunmadan kullanıcılarla buluşacağı manasına geliyor.

Gelen bilgilere nazaran modelin çıkış tarihi için 2021 yılının ikinci çeyreği düşünülüyor.

FIRSAT ESERLERİ