Android 12 ile Birebir Ekranda İki Uygulama Başlatılabilecek

Google, Android 11 işletim sistemiyle bölünmüş ekran özelliğini kullanıma sundu. Lakin kullanıcıları zorlaması ve sonlu dayanak sunuyor oluşu nedeniyle pek de beğenilmeyen bu özellik, tıpkı vakitte iki farklı uygulamanın tıpkı ekranda kullanılabilmesi için kısayol oluşturmasına müsaade vermiyordu. Hal bu türlü olunca da Google, Android 12 için yeni bir bölünmüş ekran tahlili aramaya başladı

9To5Google isimli bir internet sitesinin yayınladığı bilgilere nazaran Google,Android 12.0 işletim sistemindekullanıcılara daha sezgisel bir çoklu vazife tecrübesi sunmak için uygulama çiftlerinin kullanılmasını sağlayacak App Pairs isminde bir özellik üzerinde çalışıyor. App Pairs, bölünmüş ekran modunu aktifleştirmek yerine iki uygulamayı “görevler” altında toplayabilecek ve kullanıcıların bu uygulalama çiftlerini süratlice başlatabilmesine imkan sağlayacak.

App Pairs ve Android 12.0’ın Şubat ayında tanıtılması bekleniyor

Uygulama çiftleri özelliği, akıllı telefonlara yeni getirilen bir özellik değil. Samsung, daha evvel tekrar App Pairs isminde bir özelliği sunarak, kullanıcıların istediği iki uygulamayı çalıştırabilmesi için kısayol yaratmaya imkan sağlamıştı. Google’ın üzerinde çalıştığı bu özelliğin, Samsung’la tıpkı özellikleri sunup sunmayacağı şimdi bilinmiyor.

9To5Google, yapmış olduğu paylaşımda şu açıklamalarda bulundu; “App Pairs, en son kullandığınız iki uygulamayı tek bir ekranda birleştirerek, tıpkı ekranda kullanabileceğiniz manasına geliyor. Birleştirdikten sonra iki uygulamayı tek bir kısayol haline getirip, farklı uygulamaları da tek başına kullanmaya ve ortalarında geçişler yapmaya başlayabilirsiniz.”

Google’ın App Pairs özelliğiyle birlikte Android 12’yi kullanıcılara sunması, yakın bir vakitte bekleniyor. Şirket, evvelki vakit çizelgesine nazaran hareket ederse, işletim sisteminin son sürümünü şubat ayında tanıtacak.