Apple M1 Mac Modelleri İçin Kullanılabilir Linux Sürümü Yayınlandı

Corellium Baş Teknoloji Yöneticisi Chris Wade, Ubuntu Linux‘un artık büsbütün yeni Apple M1 Mac modellerine kurulabilir ve kullanılabilir olduğunu duyurdu. Şirketteki araştırmacılar, M1 Mac modelleri için Linux kurabileceğiniz bir ilişki yayınlamış durumda. Apple geçtiğimiz yıl MacBook Air, MacBook Pro ve Mac Küçük‘yi içeren özel Apple silikon Mac’lerinin birinci kümesini duyurmuştu. Böylelikle önemli Linux kullanıcıları artık yeni M1 Mac’lerinde yeni bir maceraya atılabilecek.

Birtakım sınırlamalar olsa da Corellium, Linux’u USB üzerinden önyükleyebildi. Bu önyükleme ile USB-C dongle, ağ fonksiyonları, USB, 12C ve DART takviyesi sağlanabiliyor. Sınırlamalar ortasında ise GPU hızlandırma dayanağının olmaması ve tüm renderleme gereksinimlerinin yazılıma bağlı olması öne çıkıyor.

Corellium’un güvenlik araştırmaları için araçlar sunmayı amaçlayan ve ARM’ye hitap eden bir yazılım sanallaştırma şirketi olduğunu bilmeyenler için paylaşalım. Şirket ayrıyeten, uygulamaları test etme ve çok daha ziyadesiyle ilgileniyor. Corellium’un iOS emülasyon yazılımı üzerindeki çalışmaları nedeniyle Apple ile ortasının pek âlâ olmadığını da söyleyebiliriz.

M1 Mac’ler için Linux ile ilgili birinci duyuru Ocak ayında yapıldı. Öte yandan kullanıcılar, bunun çok erken bir beta olduğu ve yalnızca ileri seviye kullanıcılar için tasarlandığı konusunda uyarıldı. Yani betada çok fazla yanılgı olmasından ötürü platform günlük sürücünüzde kullanmanız için tavsiye edilmiyor. İlgilenenler ise Linux’u Github üzerinden yükleyebilir.