Apple M1’e rakip geliyor: Snapdragon SC8280

Apple’ın yeni Macbook serisinde kullandığı ARM tabanlı M1 işlemcisine, Qualcomm tarafından yanıt geliyor. Qualcomm’un Windows işletim sistemli dizüstü bilgisayarlar için Snapdragon SC8280 kod isminde bir işlemci geliştirdiği ortaya çıktı.

Qualcomm’un geliştirdiği işlemci, Snapdragon 8cx’in halefi olacak

Ürettiği taşınabilir işlemcilerle bilinen ABD merkezli Qualcomm, halihazırda Windows dizüstü bilgisayarlar için en güçlü ARM tabanlı işlemci olan Snapdragon 8cx’in üreticisi pozisyonunda yer alıyor. Lakin bu işlemci, Macbook aygıtlarda kullanılan Apple M1 işlemcisiyle karşılaştırıldığında geride kalıyor.

Qualcomm, rekabette öne geçmek için 8cx işlemcisinin halefi için çalışıyor. Snapdragon SC8280 kod ismiyle ortaya çıkan geliştirilme basamağındaki işlemcinin, 32 GB‘a kadar LPDDR4X RAM dayanağına sahip olacağı öne sürüldü.

Öte yandan 20 x 17 milimetre ölçülerine sahip işlemcinin 8’den fazla çekirdek sayısına sahip olacağı da argümanlar ortasında yer aldı. Qualcomm’un geliştirme basamağında olduğu işlemci için şimdi daha fazla ayrıntı ortaya çıkmadı.

5 nm fabrikasyon sürecinden çıkan Apple M1 işlemcisi ise; 8 çekirdek ve 4 yüksek süratli iş parçacığına sahip ve dünyanın en süratli CPU çekirdeği olarak tanımlanıyor. Birebir vakitte M1, 8 çekirdekli grafik ünitesini de bünyesinde bulunduruyor.

FIRSAT ESERLERİ