Apple ve Çin ortak adım atarak uygulama avı başlattı

Apple ve Çin, App Store için ortak adım atarak çok sayıda uygulamayı kullanımını yasakladı. Çin’de lokal hükumet tarafından gelen uygulama kaldırma isteği üzerine App Store’da binlerce uygulama kaldırıldı. ABD markaları ve Çin ortasında yaşanan gerginliklerden sonra bu gelişmenin yaşanması da dikkat çekti.

Çin’de birçok toplumsal medya platformunun ve uygulamanın kullanımının yasak olduğu biliniyor. Bunun için de Çinlilerin kimi VPN hizmetlerini tercih ettiği de gelen bilgiler ortasında. Artık de Çin vatandaşlarını şad etmeyecek yasaklamalar App Store’da yapıldı.

Apple ve Çin, App Store için ortak hareket etti

Gelen haberlere nazaran mahallî hükümetin isteği doğrultusunda App Store’dan 45 bin civarında uygulama kaldırıldı. Kaldırılan 45 bin uygulamanın 39 bin kadarının oyun olduğu ve bu oyunların birçoklarının fiyatlı olduğu aktarılıyor. Hatta birtakım savlara nazaran kaldırılan oyunlar ortasında dünyaca ünlü geliştirici Ubisoft’un oyunu da bulunuyor. Lakin Çin haricinde bulunan kullanıcıların kelam konusu kaldırma sürecinden etkilenmediğini belirtmek mümkün.

Uygulamaların kaldırılmasına sebep olarak lisanslama süreci gösteriliyor. Çin’de yer alan mevzuata nazaran fiyatlı her uygulamanın bir adet ISBN (Uluslararası Standart Kitap Numarası) lisansı alması gerekiyor. Lakin bu uygulamaların kelam konusu ISBN numarasını almadığı, böylelikle Apple ve Çin tarafından da App Store üzerinden kaldırıldığı belirtiliyor.

Bu cins gerekliliklerde toleransı bulunmayan Çin idaresinin bu tavrına karşı Çin vatandaşlarının nasıl reaksiyon vereceği de merak ediliyor. Zira geçtiğimiz yaz aylarında 30 bin civarında uygulama da tıpkı münasebet gösterilecek mağazadan kaldırılmıştı.

Oynaması fiyatsız olan uygulamaların App Store’da yer almaya devam ettiği belirtiliyor. Araştırmacılar, App Store’da en çok gelir elde eden 100 oyunun 97’sinin ISBN lisansı aldığını aktarıyor. Kaldırma süreci sonrasında en büyük ziyanı uygulama geliştiricileri yaşıyor.