Apple, Yine Tasarlanmış iMac ve Yarı Boyutta Mac Pro Planlıyor Olabilir

Apple tarafından bu yıl uzun vakittir beklenilen tekrar tasarlanmış iMac duyurulmasının planlandığı ve bir çift Mac Pro yenilemesinin de şirketin yol haritasında yer aldığı söyleniyor. Buna nazaran, iMac modelinin 2012 yılından bu yana en kıymetli revizyonundan geçeceği paylaşılıyor. Ekranın altındaki kısmın ortadan kaldırılacağı, ekran çerçevelerini kesileceği ve düz art dizayna geçileceği bildiriliyor. Genel görünümün de bu manada Pro Display XDR monitöre benzeyeceği düşünülüyor.

Yeni iMac, mevcut Intel takviyeli 27 inç ve 21,5 inç sürümlerin yerini alacak ve hepsi bir ortada masaüstü bilgisayar artık gücünü Apple Silicon işlemciden alacak. Bunun rastgele bir Apple eserinin en değerli görsel makyajlarından biri olacağının da altı çiziliyor. Modelin son revizyonu artırılmış sürate ve geliştirilmiş bir web kamerasına odaklanmış ve ayrıyeten bir mat/nano dokulu ekran kaplaması seçeneği sunmuştu.

Mac Pro tarafında ise Apple’ın iki uçlu bir planı olduğu söyleniyor. Mevcut yükseltilebilir kule dizaynını yenileneceği -ki eser rendeye bile benzetilmişti- ve tekrar Intel işlemciler kullanılacağı ileri sürülüyor. Başka taraftan şirketin kendi işlemcisini Mac Pro’ya getirmek için de çalıştığı paylaşılıyor. Yeni form faktörünün de mevcut Mac Pro’nun toplam boyutunun yarısından daha az olacağı beklentiler ortasında. Yeniden dizaynın çoğunlukla alüminyum bir dış cepheye sahip olacağı ve Power Mac G4 Cube üzere nostaljik olabileceği de bilgiler ortasında.

Evvelki haberlerde ise Apple işlemcili iMac modelinin de Mart ayında tanıtılabileceği ileri sürülmüştü. Apple’ın Touch Bar özelliğini kaldırıp MagSafe teknolojisini tekrar canlandıran yenilenmiş MacBook planları içerisinde olduğunu da hatırlatalım.