Apple’a Telegram yüzünden dava açıldı

Bağımsız inançlı internet koalisyonu tarafından ABD‘de açılan dava sonucunda Apple‘dan Telegram’ı yasaklaması bekleniyor. Koalisyona nazaran, Telegram şiddet yanlısı kümeleri barındırdığı için Apple’ın tıpkı Parler uygulamasında yaptığı üzere Telegram’ı da yasaklamalı.

Apple’ın Telegram’ı yasaklaması isteniyor

Dünyanın en pahalı şirketi pozisyonunda bulunan Apple, yeni bir dava ile gündemde. Kaliforniya Kuzey Bölgesi Bölge Mahkemesi‘nde açılan bir dava sonucunda Apple’ın Parler uygulamasını engellediği güvenlik münasebeti ile Telegram’ı da birebir münasebetlerden engellemesi bekleniyor.

Başkanlık seçimlerini kaybeden Donald Trump, 6 Ocak’ta yaptığı açıklamalarından sonra sık sık  toplumsal medya uygulamaları gündeme gelmişti. O sebep dolayısı ile Apple‘da o süreçte gösterdiği münasebetler ile Parler uygulamasını engelledi. ABD‘de inançlı internet için kurulmuş koalisyon Apple‘ın Parler’ı engellediği üzere Telegram’ı da engellemesi gerektiğini savunuyor.

Mahkeme belgesinde yer alan bilgilere nazaran Apple, Telegram’la ilgili hassas bilgilere sahip. Örnek olarak birtakım Telegram kümeleri, halkı sindirmek, tehdit etmek ve bir şeye zorlamak emeli ile faaliyet gösteriyor. Kurulan koalisyon ise Apple’ın Telegram‘a karşı kendi siyasetlerini görmezden geldiğini ve Telegram’daki faaliyetlere müsaade vererek hem suça ortak olduğunu hem de yeni zorbalıklara göz yumduğunu belirtiyor.

Ek olarak koalisyonun davayı açmasındaki emelinin, Apple‘ın Telegram’da neler döndüğümü soruşturmasını ve kamuoyu ile paylaşması olduğu düşünülüyor. Son olarak koalisyon, dava sonucunda Apple‘ın Telegram’ı yasaklamasını istiyor. Bu yasak sonrasında da Telegram nedeniyle ziyana uğramış beşerler olabileceğini belirten koalisyon, yapılacak incelemeler sonucunda ziyana uğramış bireylere de tazminat ödenmesini talep ediyor.

FIRSAT ESERLERİ