Apple’ın tedarikçisi Uygur Türklerini zorla çalıştırıyor

Apple’a lens ve ekran kesimleri üreten Çinli Lens Technology’nin Uygur Türklerini zorla çalıştırdığı ortaya çıktı. Çinli bir teknoloji firmasının Uygurları fişleyen yazılım geliştirdiği konuşulurken, Apple’ın tedarikçisinin insanlık dışı uygulama ile gündeme gelmesi reaksiyonlara neden oldu. Apple ‘Köle işçi’ haberini yalanlarken, ortaya atılan deliller, olması soru işaretlerine neden oldu.

Washington Post’un haberine nazaran; Müslüman Uygur Türkü nüfusunun ağır olduğu bölgelerden tedarikçi firma Lens Technology’e personel transferi yapıldı. Şirketin fabrikasında Pekin idaresinin soykırım siyasetlerine maruz kalan Uygur Türkleri zorla çalıştırıldı. ‘Köle işçi’ Uygur Türkü sayısı binlerle söz ediliyor.

Apple yalanladı lakin deliller var

Apple sözcüsü, Uygur Türkü çalışanların zorla çalıştırıldığına dair gelen haberi yalanladı. Apple’ın zorla çalıştırmaya “sıfır tolerans” siyasetine sahip olduğunu belirtti. Tedarikçiler için belirlenen siyasetlerin ihlali sonucunda, iş feshi yapılacağını aktardı. Ayrıyeten firmanın tedarikçi firmalarda çalışanlar için de muhafazacı olduğu ve herkese hürmet duyulduğunu belirtti.

İddiayı ortaya çıkaran Tech Transparency Project ise internete sızan savların doğruluğunu savunuyor. Örnek verilen bir dokümanda, Lens Technology’e ilişkin bir fabrikadaki Uygur Türkü emekçilerin işe başlamadan evvel alındıkları yere geri gideceği belirtildi. Lakin COVID-19 salgını sonrasında askıya alınan tarifeli uçuşlar nedeniyle Uygur Türklerinin beklediği aktarıldı. Sonrasında tarifeli uçuşların başlamasıyla Uygur Türklerinin seyahat ettiği belirtildi.

Diğer bir dokümanda de iş gücü transferinin nasıl yapıldığına dair bir rapor olduğu belirtiliyor. Bu rapora mevzu olan personellerin de zorla çalıştırılan Uygur Türkleri olduğu aktarılıyor.

Çin, Doğu Türkistan’da Uygur Türklerine uzak bir tesiste çalışma ya da ‘eğitim faaliyeti’ mazeretiyle toplama kamplarında tutulma seçenekleri sunuyor. Çalışmayı seçenler ise iş merkezlerinde tutuluyor. Pekin idaresi asimilasyon siyasetleri çerçevesinde 4 milyona yakın Uygur Türkünü toplama kamplarında tutuyor.