ASUS, Pasif Soğutuculu “Fanless Chromebox” Küçük Bilgisayarını Duyurdu

ASUS’un yeni Chromebox’ı, büsbütün fansız bir dizaynla dizayn edilmiş ve üç adede kadar 4K ekran, Google Play erişimi ve Wi-Fi 6 kontağı üzere özellikleri barındırıyor. Fanless Chromebox, fansız olarak tasarlandığı için çok az sesli yahut hiç ses çıkarmadan çalışabilme özelliğine sahip. Böylece, oturma odalarında yahut çalışma odalarında kullanılmak için tercih edilebilir.

ASUS Fanless Chromebox, 10.nesil Intel Core yahut Celeron işlemciler ile geliyor. Aygıt için şu anda halihazırda üç farklı işlemci seçeneği bulunuyor ve bunların ortasında en düşük olan işlemci, Intel Celeron 5205U olarak karşımıza çıkıyor. Bu işlemci, azamî 1.9 GHz turbo suratına sahip. Bunun yanında en süratli işlemci seçeneği ise Intel Core i7-10510U olarak belirlenmiş. Bu i7 işlemci, dört çekirdek ve toplamda sekiz sanal çekirdek ile 4.9 GHz’e kadar azamî turbo suratına sahip. ASUS ayrıyeten tercih edilen işlemci modeline nazaran kullanıcılara, 65W’lık yahut 90W’lık bir güç adaptörünü de aygıtla bir arada gönderiyor.

Yeni Chromebox, üç farklı RAM konfigürasyonuna sahip olacak. Bir aygıtta bir adet 4 GB RAM slotu, bir aygıtta azamî 4 GB RAM kapasitesi için iki adet 2 GB RAM slotu yahut azamî 8 GB RAM kapasitesi için iki adet 4 GB RAM slotu bulunuyor. Aygıt, ilişki için de çeşitli seçenekleri barındırıyor. Aygıtın ön panelinde iki adet USB 3.1 Gen 2 irtibat noktası ve iki adet USB 3.2 Gen 2 temas noktası bulunuyor. Aygıtın ardında ise bir adet USB 3.2 Gen 1 Type-A, iki adet USB 2.0 irtibat noktası ve bir adet USB 3.2 Type-C ilişki noktası bulunuyor. Art panelde ayrıyeten, HDMI 2.0 temas noktası da dahil olmak üzere görüntü çıkışları da bulunuyor ve bu çıkışlar aygıta iki adet monitörün bağlanmasını sağlıyor. Tüm bu görüntü çıkışları, 4K’ya kadar çözünürlüğü destekliyor.

Son olarak, ASUS’un bahsi geçen modellerin fiyatlarını ve çıkış tarihlerini açıklamadığını belirtelim.