Avrupa’daki Yenilenebilir Güç Üretimi, Fosil Yakıtları Geride Bıraktı

2020 yılında Avrupa Birliği’nde (AB) yenilenebilir güç en büyük elektrik kaynağı haline gelirken, birinci kez fosil yakıtları da geride bırakmayı başardı. Bilhassa Almanya ve İspanya öne çıkarken, Ocak 2020 tarihinde AB’den çıkan Birleşik Krallık da bu alanda kıymetli yol kat etti.

Güç fikir kuruluşları Ember Climate ve Agora Energiewende tarafından yayınlanan rapora nazaran, yenilenebilir güç geçen yıl AB’de elektriğin yüzde 38‘ine güç verdi. Bu yüzde, yenilenebilir güce Avrupa elektriğinin yüzde 37‘sini oluşturan fosil yakıtla çalışan üretime kıyasla bir liderlik sağlıyor. Kalan çeyrek ise nükleer güçten geliyor.

Yenilenebilir gücün yükselişi doğal ki dünyamızın sıhhati için yeterli bir haber. Öte yandan, iklim değişikliğinin neden olduğu felaketlerin daha fazla olduğu bir geleceği önlemek için yenilenebilir gücün daha da süratli büyümesi koşul.

Agora Energiewende yöneticisi Patrick Graichen, yenilenebilir gücün fosilleri geride bırakmasının Avrupa’nın pak güç geçişinde kıymetli bir kilometre taşı olduğunun altını çiziyor. Lakin yeniden de buna kayıtsız kalınmaması ve salgın sonrası düzgünleşme programlarının hızlandırılmış iklim aksiyonuyla el ele gitmesi gerektiğine dikkat çekiliyor.

AB, 2030 Yılını Hedefledi

AB, kısa bir müddet evvel karbondioksit emisyonlarını 2030 yılına kadar (1990 düzeylerine kıyasla) kabaca yarıya indirme ve 2050 yılına kadar neredeyse büsbütün ortadan kaldırma amacını belirledi. Graichen’e nazaran, AB’nin taahhüdünü yerine getirmek için 2020’de yenilenebilir güç dağıtımını iki katına çıkarması gerekecek.

2020’de Avrupa’nın elektriği beş yıl öncesine nazaran yüzde 29 daha pak olarak karşımıza çıkıyor. 2015 yılında, kullanılan her kilovat-saat elektrik yaklaşık 317 gram karbondioksit ile sonuçlandı. Artık, tıpkı ölçüde elektrik sırf yaklaşık 226 gram CO2 oluşturuyor. Bu sayıların daha da indirilmesi için ağır uğraşların sürmesi gerekiyor.