Bakan Koca, Çin aşısı için sonuçları açıkladı

Türkiye’ye 2020’nin son günlerinde gelen Sinovac‘ın geliştirdiği koronavirüs aşısı testlerinin birinci sonuçları belirli oldu. Bakan Koca, Çin aşısı için 10 binden fazla gönüllünün üzerinde uygulandığını ve sonucun olumlu olduğunu belirtti, onay sürecinin başlatıldığını da ekledi.

Fahrettin Koca: Çin aşısı, orta sonuçlara nazaran gereğince tesirli ve inançlı

Bakan Koca, Sinovac aşısının 10 binin üzerinde gönüllüye 17.700 doz aşı uygulandığını açıkladı. Bu uygulamaların şimdiye kadar başarılı olduğunu belirten Bakan, sonuçların takibine devam edildiğini de açıkladı.

Testlerin sonucunda Bakan Koca, Çin aşısı, orta sonuçlara nazaran gereğince inançlı ve tesirli açıklamasını yaptı. Şu anda aşılar için güvenlik testlerinin devam ettiğini de söyleyen Koca, Acil Kullanım Onayı için de sürecin başlatıldığını belirtti.

Aşı uygulaması tertibi için web sitesi geliyor

Sinovac aşısının uygulama süreçleri için de Bakan Koca’dan açıklama geldi. Bakan; Aile Sıhhati Merkezleri başta olmak üzere tüm hastanelerimizi kapsayan yaygın aşı merkezlerinin tertibinin yapıldığını söyledi. Ayrıyeten sürecin dijital olarak takip edileceği de eklendi.

Vatandaşlar randevu alma sürecini ve aşıya erişim yollarını, ilerleyen günlerde açılacak web sitesi üzerinden öğrenebilecek. Bahis ile ilgili öbür ayrıntılar da birebir web sitesinden paylaşılacak.

Sinovac aşısı, ağır hadiselerde yüzde 100 muvaffakiyet sağladı

Sinovac tarafından geliştirilen aşının, geçtiğimiz gün, Brezilya’da yüzde 78 tesirli olduğuna dair açıklama geldi. Fahrettin Koca ise bu durumu ayrıntılandırdı. Koca, Çin aşısının Brezilya’daki hafif hadiselerde yüzde 78, ağır hadiselerde ise yüzde 100 muvaffakiyet sağladığını belirtti.