Bakan Yardımcısı WhatsApp ile ilgili baş karıştırdı

Türkiye‘de her geçen saniye değerini artıran WhatsApp kontratı hakkında Bakan Yardımcısı, “gaza gelmeyin” ihtarında bulundu.

Bakan Yardımcısı “gaza gelmeyin” dedi

WhatsApp tarafından gerçekleştirilen zarurî mukavele kararı, Devlet yetkililerini de harekete geçirdi. Bahsin çığ üzere büyümesinin akabinde, yetkililer tek tek açıklama yapmaya başladı ve vatandaşları yerli uygulamalara davet etti.

Fakat ortadan geçen vakit sonrasında T.C. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Dr. Serdar Çam, Twitter‘dan yaptığı açıklama ile “gaza gelmeyin” ihtarında bulundu. Açıklamalarına devam eden Çam, şunları söyledi;

“Paranoyak olmaya, çok takmaya da gerek yok. Yerli dijital eserleri tercih edip yayma gayreti ulusal bir görev ve şuur. Fakat evvelki deneyimlere nazaran; ani bir dolduruşla birtakım uygulamalardan çıkılsa bile geri dönüşler olabiliyor. Değerli olan kalıcı ve yaygın kullanımını sağlayabilmek.”

“Doğudan Batıdan dijital dünyada kuşatılmışız. Evvelden sanki ortamda böcek var mıdır diye kimse sormuyor bile. Elimizdeki telefonlar olmuş birer böcek. Kimileri nezaketen soruyor:

”mikrofonu/kameranı kullanabilir miyiz?”

“Evine/işine varmak için şu kadar dakika lazım diyor.” ”

“Ülkeler birbirlerine telefon aygıtı ve uygulamalarına karşılıklı yasaklar getirse de, toplumsal medya ağları üzerinden operasyonlar çekebiliyorlar. Yerli eser kullanımı kadar kullanıcıların gaza gelmemesi ve yönlendirilmemesi değerli. Eserler sizin olsa bile güdülen koyuna dönüşmemeli!”

“Yoğunluk nerede ise;

rt/fav/takipçi talebi nerede oluşmuş ise sanal dünyadaki hakim olan platform/kazanan o olur. Toplumsal medya araçlarında nüfus ve nüfuz hakimiyeti olan pazarı elinde fiyat. Ulusal duruşa, tercihe ehemmiyet verelim lakin global tüketim aksiyonları gerçeğinden kopmayalım! ”

“Şu kadar yıldır kullanılan tüm toplumsal medya araçlarından vazgeçmek kolay. Lakin yerine koyduğumuz birebir gücü ve yetkinliği vermediği sürece daha inançlı araçlar kullanıyor olsak dahi; öbür alemlerle entegre olma ve yönlendirme kabiliyetini kaybedebilir; öbür tuzaklara düşebiliriz.”

“Yaay/BİP’e geçip, kullanmalıyız. Ancak! Ankara-Paris-Moskova-NewYork-Mogadişu-Cezayir-Bakü-Saraybosna vb. beldelerde milyarlarca insan eşit biçimde birebir Twitter/Facebook/WhatsApp kullanıyor. Öyleyse ben de kullanmaya devam ederim; zira bizim dünyaya bir bildirimiz var anlatmalıyım!”  dedi.

WhatsApp mukavelesine dair son gelişmeler hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

FIRSAT ESERLERİ