Bakanlık fahiş fiyata ceza yağdıracak

Kısa mühlet evvel temel tüketim eserlerinde yaşanan fiyat artışları hakkında vatandaştan bakanlığa müracaatlar yapılmıştı. Ticaret Bakanlığı yapılan müracaatları kıymetlendirdi ve vatandaşın şikayetleri kapsamında,  ayçiçek yağı, yumurta, tavuk, bebek maması üzere eserlerde yaşanan fahiş fiyatlara müdahale ediyor. Haksız fiyat artışına gidenlere yüksek para cezaları geliyor.

Temel tüketim eserlerindeki fiyat artışları için bakanlıktan müdahale 

Ticaret Bakanlığı bilhassa temel besin eserlerinde yaşanan fiyat artışına yönelik şikayetlere karşılık kontrolleri artırmaya başlıyor. Bakanlıktan yapılan açıklamada şu satırlar yer alıyor:

”Ticaret Bakanlığı temel muhtaçlık eserlerinde arz-talep istikrarıyla uyuşmayan fiyat artışlarının tespiti emeliyle 19 Ocak-20 Ocak 2021 tarihlerinde Türkiye genelinde temel muhtaçlık eserlerine yönelik fiyat kontrolleri gerçekleştirilmiştir ve kontroller devam ediyor.

Bu kapsamda, Ticaret Bakanlığınca yapılan kontroller sonucunda 562 işletme bazında 9 bin 870 eser incelenmiştir. İnceleme sonucu elde edilen bilgiler Haksız Fiyat Kıymetlendirme Konseyi tarafından pahalandırılacak ve firmaların savunmalarının alınmasının akabinde haksız fiyat artışında bulunduğu tespit edilenler hakkında 10 bin Türk lirasından 100 bin Türk lirasına, stokçuluk faaliyetinde bulunduğu tespit edilenlere ise 50 bin Türk lirasından 500 bin Türk lirasına varan idari para cezası yaptırımı uygulanacaktır.

Bu güne kadar 3 bin 208 evrak karara bağlandı

Öte yandan Ticaret Bakanlığı uyumunda Adalet, Hazine ve Maliye, Sanayi ve Teknoloji ile Tarım ve Orman Bakanlıkları ve TOBB ile TESK temsilcileriyle üretici ve tüketici örgütleri ve perakende dalı temsilcilerinden oluşan Haksız Fiyat Kıymetlendirme Konseyi, bugüne kadar 3.208 belgeyi karara bağlayarak, besin, paklık, hijyen eserleri üzere temel gereksinim unsurlarında fahiş fiyat artışı yaptığı bedellendirilen 375 firmaya toplam olarak 11 milyon 885 bin Türk Lirası idari para cezası uygulanmasına karar vermiştir.”

Bildiğiniz üzere son devirde bilhassa ayçiçek yağı, yumurta, tavuk ve bebek eserlerinde çok büyük fiyat artışları yaşandı. Toplumsal medyanın da gündemine oturan bu bahis hakkında mizahi paylaşımlar yapıldığı üzere durumun trajikomik tarafına dikkat çeken paylaşımlar da yapıldı.

Fiyat artışlarına yönelik toplumsal medya üzerinden yapılan paylaşımlar:

FIRSAT ESERLERİ