Başka Yıldızları Öldüren Yeni Bir Yıldız Tipi Keşfedildi

Bilim insanları, etrafındaki yıldızları parçalayan yeni bir yıldız tipi keşfetti. Örümcek Yıldızı olarak isimlendirilen bu yıldızlar, yakınına gelen yıldızları bir daire içerisine alarak küçük kesimlere ayırıyor.

İkili sistemlerden oluşan nötron Örümcek Yıldızlar, iki başka kategoriye ayrılıyor. Bunlardan biri Karadul Yıldızı, oburu ise Kızıl Sırtlı Örümcek olarak isimlendiriliyor. Her iki yıldız çeşidi de isimlerinden anlaşılacağı üzere kendi cinslerini öldürerek ömürlerine devam ediyor.

Örümcek Yıldızları, yanlarında bulunan yıldızların güçlerini emiyor

Virginia’daki George Mason Üniversitesi’nden bilim insanları, Arecibo teleskopundaki 327MHz alıcıyı kullanarak bu yıldızlardan 8’ini keşfetti ve Örümcek Yıldızların öbür yıldızları nasıl yok ettiğini gözlemledi.

Nötron yıldızları, aslında bir süpernovanın patladıktan sonra ardında bırakmış olduğu elektromanyetik radyasyonlardan oluşuyor. Ağır radyasyon sonucunda ortaya çıkan yıldızlar, kozmik bir deniz feneri üzere süratli bir biçimde dönmeye ve güç yaymaya başlıyor.

Bahsi geçen nötron yıldızları, 30 milisaniyede bir dönerek her dönüşte etrafa ışık patlaması yayıyor. Gitgide daha ağır bir güç yayan Örümcek Yıldızlar, öteki yıldızların kabuğunu soymaya ve güçlerini emmeye başlıyor.