Bilgileri Sohbet Botuna Dönüştüren Teknoloji Patentlendi

Bilhassa son günlerde şirketlerin hakkımızda topladıkları ferdî datalarla neler yapabilecekleri tartışılırken Microsoft’un tartışma yaratacak bir patentiortaya çıktı. Amerika Birleşik Devletleri Patent ve Ticari Marka Ofisi internet sitesinde ortaya çıkan patente nazaran Microsoft, bir kişinin kişiliğini temel alan sohbet botu geliştirme üzerinde çalışıyor.

Evrakta yer alan bilgiye nazaran teknoloji devi, bu patenti 1 Aralık 2020 gününde aldı. 21 sayfadan oluşan evrak, sohbet botunun nasıl çalışacağını, bir kişinin kişiliğini nasıl kullanacağını ve hangi bilgilerden yararlanacağını anlatıyor. Şirket, patentinde sunduğu bu yolla seçili bir kişinin yahut varlığın sohbet edilebilir bir botunun yapılabileceğini tabir ediyor.

Sohbet robotu hangi datalardan yararlanıyor?

Microsoft’un patentinde gösterdiği teknoloji, bir kişinin kişiliğini benimseyebilmek için o kişinin toplumsal verisine başvuruyor. Patentte toplumsal datalar ortasında toplumsal medya paylaşımları, dijital fotoğraflar, ses kayıtları, elektronik iletiler, yazılı mektupların ve benzeri bilgilerin yer aldığı belirtiliyor.

Bu bilgilerin alınmasıyla birlikte şirket, patentte gösterilen adımlara nazaran sohbet botunu eğitmek ve bir kişinin bakış açısıyla etkileşimde bulunabilmek için kullanılabilecek bir ‘kişilik endeksi‘ oluşturacak. Bu endeksle birlikte sohbet botu eğitilecek ve bot, baz aldığı şahsa epeyce misal halde sohbet edebilecek.

Geleceğe dair birtakım tartışmaların açılmasına neden olabilecek patentte şöyle de bir cümle yer alıyor: “Belli bir bireye ilişkin ses tipi, o bireye ait kayıtlar ve ses dataları kullanılarak oluşturulabilir” Yani sohbet botu, baz aldığı kişinin sesini dinleyerek dışa verdiği sesi ve yaptığı vurguları o bireye misal bir formda yapabilir.

Microsoft’un patentinde sunduğu yeni teknolojisi somut bir halde karşımıza çıkacak mı ya da farklı alanlarda kullanılacak mı bilemiyoruz. Patenti görmek isterseniz buraya tıklayabilirsiniz. Pekala sizler Microsoft’un bir kişiyi başarılı bir formda taklit edebileceğini anladığımız bu sohbet botu hakkında neler düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı aşağıda belirtmeyi unutmayın.