BiP nedir? BiP nasıl indirilir? BiP özellikleri neler?

WhatsApp’ın 8 Şubat’ta yürürlüğe giren yeni Zımnilik Unsurları ve Kullanım Şartları tartışılmaya devam ediyor. Yeni yönerge, kullanıcı bilgilerinin Facebook ile paylaşılmasını zarurî kılıyor. Bunu kabul etmek istemeyen bireyler, farklı iletileşme uygulamalarına kaymaya başladı. Bu yazımızda, Turkcell’in sahibi olduğu BiP’i mercek altına alıyoruz. BiP nedir? BiP nasıl indirilir? BiP özellikleri neler? üzere daha pek çok sorunun karşılığını haberimizde bulabilirsiniz.

Turkcell BiP, kullanıcılara neler sunuyor?

WhatsApp ile alakalı tartışmalar devam ederken, gelen resmî açıklamaya nazaran Turkcell‘in sahibi olduğu yerli bağlantı uygulaması BiP, son 24 saatlik süreç içerisinde 1 milyondan fazla kişi tarafından indirildi. Bu da son günlerde WhatsApp alternatifi arayışında olan kullanıcıların, BiP’e ilgi gösterdiğinin bir ispatı olarak görülüyorPekala, BİP nedir, nasıl indirilir? BİP uygulaması inançlı mi? 

BiP nedir?

BiP; Turkcell tarafından iOS ve Android kullanıcıları için geliştirilen ve tüm operatör abonelerinin kullanabildiği anlık iletileşme uygulamasıdır.

Büsbütün Türk mühendisleri tarafından geliştirilen uygulama içerisinde; kaybolan ileti, caps oluşturma, küme mesajlaşmaları, pozisyon paylaşma, oyunlar ve para transferi üzere pek çok özellik bulunuyor.

BiP nasıl indirilir?

Tüm operatör abonelerinin fiyatsız bir halde kullanabildiği BiP uygulaması, App Store, Google Play ve Huawei AppGallery üzerinden kolaylıkla indirilmektedir. BiP uygulamasını aşağıdaki ilişkilerden telefonunuza indirebilirsiniz:

 • Android aygıtlar için buraya,
 • iOS aygıtlar için buraya tıklayabilirsiniz.

BiP özellikleri

10 bireye kadar küme manzaralı görüşme özelliği sunan BiP tıpkı vakitte küme iletileşme, kaybolan bildiriler, pozisyon takibi, titreşim, mahallî çıkartmalar ile fiyatsız iletileşme özelliği de sunuyor. İşte dikkat çeken en önemli BiP özellikleri:

 • Karanlık mod
 • Manzaralı görüşme
 • Kalite kaybı olmaksızın fotoğraf ve görüntü gönderme
 • Sticker / Çıkartma dayanağı

WhatsApp’ta olmayan ama BiP’te olan özellikler

Popülerliği gitgide artan BiP uygulamasının sunduğu kendine has özellikleri sizler için derledik:

 • Acil durum butonu
 • Para gönderilme ve alma
 • Çeşitli keşfet servisleri
 • Oyunlar
 • Titreşim gönderebilme
 • Türkçe çıkartmalar

BiP uygulaması kimin ve inançlı mi?

BiP uygulaması, Turkcell bünyesindeki Türk mühendisler tarafından geliştirilmiştir. Her ne kadar BiP’in ardında Türk bir şirket olsa da, kullanıcı kapalılığı ve güvenliği mevzularında neler sunduğu merak ediliyor. Bu mevzuya ait bir açıklama yapan Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan, günümüzde kullanıcıların en çok değer verdiği mevzunun, ferdî dataların korunması olduğunu belirtti.

“Turkcell olarak bugüne kadar tüm teknoloji altyapımızı ve bilgi birikimimizi müşterilerimizin güvenliği için kullandık” diyen Erkan, BİP üzerinden gönderilen tüm dataların Türkiye’deki bilgi merkezlerinde inançla saklamaya devam ettiklerini söyledi.

Pekala, sizin tercihiniz ne? WhatsApp mı yoksa BiP. mi? Ya da öbür bir uygulama mı? Görüşlerinizi aşağıdaki yorumlar kısmında bizimle paylaşmayı unutmayın.

FIRSAT ESERLERİ