Bir Reddit Kullanıcısı, Shrek’i Diskete Sıkıştırmayı Başardı

Rasberry Pi‘ı daha evvel duymuş muydunuz? Şayet ki Rasberry Pi’ın ne olduğunu biliyorsanız, kullanıcılarının bu tek kartlı bilgisayarla neler yapabildiklerini de kesinlikle görmüşsünüzdür. Ufak bir aramayla Rasberry Pi ile yapılan hayli değişik işleri görebilirsiniz.

Bu haberimizde de bu tek kartlı bilgisayarla yapılmış olan epeyce değişik bir işi sizlere aktaracağız. GreedyPaint isimli bir Reddit kullanıcısı, bir disket şoförünü Rasberry Pi’ya bağladı ve Shrek’in DVD sürümünün boyutunu %0,03’üne kadar sıkıştırmayı başardı.

Reddit kullanıcısı, Sherk’i bir diskete sıkıştırmayı başardı

GreedyPaint, bu sıkıştırma sürecini yapabilmek için özel bir x265 görüntü codec’i yazdı. Bu özel codec, görüntüyü saniyede dört kare olmak üzere 120 x 96 piksel çözünürlüğe kadar sıkıştırıyor. Olağan yapılan bu ağır sıkıştırma süreciyle birlikte görüntünün boyutu da bir oldukça küçülüyor.

Disketlerin boyutu 800 KB’tan 2,8 MB’a kadar değişiklik gösterse de standardı 1,44 MB kapasiteye sahiptir. Fakat GreedyPaint, diskette hala 7 MB’lık yer kalacak kadar sıkıştırmayı başarıyor. Bu Reddit kullanıcısı, Shrek’in 4,7 GB’lık DVD sürümünü 1,37 MB’a kadar sıkıştırıyor.

Rasberry Pi ise bu noktadan sonra devreye giriyor. Shrek’in bu çok sıkıştırılmış sürümünü oynatmak için disket şoförünü Rasberry Pi’a bağlıyorlar. Diskete sıkıştırılmış 1,37 MB’lık Shrek sineması, disket şoföre takıldıktan sonra doğal olarak epeyce berbat bir manzara kalitesiyle ilerlemeye başlıyor. GreedyPaint’in Reddit’teki görüntüsünü izlemek için buraya tıklayabilirsiniz.