Bir YouTuber, Ezkaza Bitcoin Zengini Oldu

YouTube’da 325 binin üzerinde abonesi bulunan müzisyen, ressam ve YouTuber Alicia Dawn “Ali” Spagnola, 2008 yılında Free Paintings isimli bir proje başlatmıştı. Kelam konusu projede Spagnola, e-posta üzerinden istek topluyor ve istek yapan şahıslar için 12×12 inç boyutunda fotoğraflar çizerek isteyenlere fiyatsız olarak yolluyordu. Bugüne kadar 2.700’ün üzerinde fotoğraf yapan Spagnola, gelirini ise bağış yoluyla elde ediyordu.

Proje kapsamında Spagnola’ya e-posta atan bir takipçisi, kendisine Bitcoin ile bağış yapmak istediğini ve kripto para ünitesi ile bağış kabul etmeyi önermişti. Kelam konusu e-postada “İnternet üzerinden para göndermeyi/almayı kolaylaştıran yeni bir sanal para ünitesi olan Bitcoin’i resmetmen için sana 50 dolar bedelinde Bitcoin göndermek istiyorum.” sözleri yer alıyordu.

Spagnola, o günlerde ne olduğu hakkında pek de fikir sahibi olmadığı Bitcoin ile bağış alma teklifini kabul etti ve e-postayı gönderen kişi için yeniden 12×12 inç büyüklüğünde bir Bitcoin resmi çizdi. Sonrasında ise Spagnola, hesabındaki Bitcoin’i büsbütün unuttu. Geçtiğimiz günlerde kelam konusu e-posta ile yine karşılaşan Spagnola, hesabındaki Bitcoin’i hatırladı ve o vakitler 50 dolar bedelinde olan Bitcoin’in şu anki kıymetini denetim etti.

Spagnola denetim ettiği sırada bir Bitcoin’in pahası 39 bin doları çoktan aşmıştı ve bir vakitler 50 dolar pahasında olan Bitcoin bağışının şu anki kıymeti 11 bin doların üzerindeydi. Spagnola, tüm bu kıssayı “Yanlışlıkla Bitcoin Zengini Oldum” başlıklı bir görüntüde yayınladı. YouTuber, kendisine 2013 yılında Bitcoin ile bağış yapan şahsa ulaştığını belirtirken; görüntüde onun için daha büyük bir Bitcoin resmi de yaptı.

Spagnola’nın “Yanlışlıkla Bitcoin Zengini Oldum” başlıklı görüntüsü