Birinci Mini-ITX NVIDIA Ampere Ekran Kartları Yolda

NVIDIA Ampere jenerasyonunun birinci Mini-ITX ekran kartları yakında kullanıcılar ile buluşacak. MSI Aero ITX serisi, Palit StormX & Dual serisi ve Gainward Pegasus serisi şimdiye kadar Şubat sonu için duyurulan birinci RTX 3060 12 GB ekran kartları olarak karşımıza çıkıyor.

Şimdiye kadar Nvidia RTX 30 serisinden bir Mini-ITX ekran kartı göremedik. RTX 3080 ve RTX 3090 modellerinin önemli TDP’ler ve büyük soğutucularla birlikte gelmesi bunun esas nedeni diyebiliriz. Öte yandan RTX 3060 ise güç tüketimi konusunda biraz daha insaflı. GPU, 170W TDP‘yi aşarken yalnızca ince bir 550W güç kaynağı gerektiriyor.

Üreticiler, güç tüketimi daha düşük olan RTX 3060 GPU’dan daha kompakt kartlar yapmak konusunda epeyce istekli gözüküyor. Başta isminden bahsettiğimiz üç üreticinin tamamı, yaklaşan GPU için tek fanlı RTX 30 serisi kartını duyurdu ve bunların tümü, ikili yahut üçlü fan dizaynlarının yanında kıymetli ölçüde küçülmüş form faktörü sunuyor. Üç model de standart üçlü DisplayPort ve tek HDMI 2.1 sunuyor üzere görünüyor ve tek bir 8 pinli güç konektörü ile birlikte geliyor.

RTX 3060 12 GB’nin şimdi resmi bir çıkış tarihi de yok lakin Şubat ayı sonlarından bahsediliyor. Yani bu kartın nasıl şekillendiğini görmek için biraz daha beklememiz gerekecek.