Bitcoin 30 Bin Dolar Barajını da Aşarak Yeni Bir Rekor Kırdı

Bitcoin’in yükselişi, 2021’in birinci günlerinde de sürat kesmeden devam ediyor. Son günlerde yükselişe geçen grafiğiyle rekor üstüne rekor kıran Bitcoin, bugün 30 bin doları aşarak tarihinin en yüksek bedel düzeyine çıktı. Bitcoin’in pahası yazıyı yazdığımız an itibariyle 31.758 dolar. (Çok süratli bir artış var, tam kıymet tutmayabilir)

Bitcoin’in emsal bir yükseliş grafiği sergilediği bir öbür yıl ise 2017’ydi. Aralık 2017’de 19 bin dolarla rekor kırdıktan sonra önemli bir düşüşe geçen ve büyük dalgalanmalar yaşayan Bitcoin, ortadan geçen 3 yılın akabinde birinci defa 24 Kasım 2020’de bir defa daha 19 bin doları aşmıştı.

1 Bitcoin, 234 bin 463 TL’ye denk:

Bitcoin’in kıymetini TL cinsinden konuşmaya başladığımzıda, sayılar çok daha farklı boyutlara ulaşıyor. Sadece üç gün evvel TL cinsinden kıymeti 204 bin 736 TL’ye denk gelen Bitcoin’in bedeli, şu an 234 bin 463 TL‘ye denk geliyor.

Bitcoin, bu yükseliş ile birlikte eylül ayından bu yana pahasını üçe katladı. Eylül ayını 10 bin dolar düzeyindeki grafiğiyle kapatan Bitcoin, dört ayda bedelini üç katına çıkarmış oldu. Bloomberg Intelligence Analisti Mike McGlone’un geçen ay paylaştığı bir nota nazaran, Bitcoin teknoloji meraklıları ve spekülatörler haricinde global portföy yatırımcıları tarafından da daha çok ilgi görmeye başladı.

Fakat bedelinde yaşanan sert dalgalanmalar ve merkez bankalarının para basma monopolü sebebiyle Bitcoin’in uzunca bir müddet daha yaygın bir para ünitesi olarak kullanılamayacağı düşünülüyor. Tekrar de Bitcoin, geniş çevrelerce uygun bir yatırım aracı olarak görülüyor.