Bitcoin Dolu Diski Çöpe Atan Adamdan Dev Bağış Teklifi

İngiliz bilgi teknolojileri uzmanı James Howells’ın “makul bir yatırım” olduğunu düşündüğü için Şubat 2009’da 7.500 Bitcoin aldığını fakat 2013 yılında Bitcoin’lerin bulunduğu sabit diski çöpe atarak sonradan milyonlarca dolar pahaya kavuşan Bitcoin’lerine veda ettiği dramatik öyküsünü sizlerle daha evvel paylaşmıştık.

Newport kentinde ömrüne devam eden Howells’ın çöpe atmış olduğu sabit diskin içindeki Bitcoin’lerin şu anki pahası 286 milyon doları aşıyor. Bölgedeki çöp toplama alanlarını alt üst ederek sabit diskini bulabilmeyi umut eden Howells, bunun için Newport Belediye Kent Kurulu’ndan müsaade çıkmasını bekliyor.

286 milyon dolar bedelinde Bitcoin’in çöplerle gömülü olması olası

Newport Belediyesi, 2013 yılında merkezi çöp kutuları dolduğu vakit bu kutulara bir seri numarası atıyor, bunları depolama alanına götürüp gömüyordu. Yeniden de Newport Belediyesi, bu “arama” çalışmasına pek de sıcak bakmıyor ve sabit diskin orada olup olmadığının dahi garantisi bulunmadığını, atıkları yüzeye çıkarmanın etrafa vereceği ziyan vereceğini tabir ediyor.

Etrafa ziyan vermeden de arama yapılabileceğini tabir eden Howells ise, “Belediye yetkilileriyle görüşüp hazırladığımız planı onlara sunmak istiyorum. Bu projeyi desteklemeye razı olan bir fon buldum. Yalnızca muhakkak bir alanı taramak istiyoruz. O bölgeyi hava geçirmeyecek formda kapatacağız. Etrafa gaz sızmayacak. Bu işin maliyeti için gereken parayı ortak bir hesaba koymaya razıyız. Olur da düzgün bir iş yapmazsak yaptığımız işin masrafını belediye ödemek zorunda kalmayacak” sözlerini kullandı.

Arama müsaadesi verilmesi için kentin COVID-19 fonuna 71 milyon dolarlık yüklü bir bağış vaadinde bulunan Howells, “Şu sıralar maddi zorluk yaşayan çok fazla insan var ve bu paranın o insanlara bir yardımı dokunabilir. Böylelikle parayı düzgün bir hedef için kullanmış oluruz. İşin ayrıntıları şimdi belirli değil ancak ana fikir şu: Para yardımı isteyen herkesin tek bir müracaat hakkı olacak ve herkese hiçbir kural aranmadan para verilecek.” tabirlerini kullandı.