Bitcoin Düşüşü ile İlgili Dikkat Çeken Tez: İkili Harcama

Son yılların hem en çok kazandıran hem de en çok kaybettiren yatırım araçlarından bir tanesi haline gelen Bitcoin, tekrar tartışmaların odağında. Birkaç gün öncesine kadar 40 bin dolar üzerinde seyreden ve hiçbir halde durdurulamayın kripto para ünitelerinin hükümdarı, şu sıralar 32 bin 500 dolar bandında süreç görüyor. Yatırımcılar, bu düşüşün nedenlerini merak ederken gelen bir açıklama, piyasayı önemli bir tedirginliğe sürüklemiş durumda.

Kripto paraların alınıp satıldığı büyük borsalardan bir tanesi olan BitMEX‘in araştırma takımı, Bitcoin cephesinde tehlikeli bir durumun fark edildiğini açıkladı. Yapılan açıklamalarda, 666.833 kodlu blokta bir ikili harcama olayının yaşanmış olabileceği ileri sürüldü. İşte bu açıklamalar, Bitcoin’in 24 saatte yüzde 6 kıymet kaybı yaşamasına yol açtı.

Binlerce dolarlık düşüşün nedeni, yalnızca 22 dolarlık bir süreç

Bitcoin’in bu kadar paha kaybetmesinin nedeni olarak gösterilen “ikili harcama” saldırısı, bir süreç ve bu sürece bağlı fonların, birden çok kere transfer edilmesi manasına geliyor. Bir altcoin olarak nitelendirebileceğimiz Bitcoin SV’nin ardındaki isimlerden bir tanesi olan Eli Afram ise RBF olarak da isimlendirilen bu tekniğin kullanılmış olabileceğini, bunun çok kritik olduğunu söylüyor. Afram’a nazaran gerçekleştirilen taarruz 22 dolar yerine, 22 milyon dolar da olabilirdi.

BitMEX takımının açıklamaları, birtakım yatırımcıları tatmin etmedi

Türkiye’deki Bitcoin yatırımcılarının yakından bildiği isimler olarak karşımıza çıkan Tobby Kitty ve Stratrade kullanıcı isimli Twitter hesapları, yaşanan olayın ikili harcama olduğuna inanmıyorlar. Stratrade tarafından yapılan açıklamalarda, bunun bir taarruz olmadığını, hatta Bitcoin yazılımının buna imkan tanıdığı belirtiliyor. Stratrade’e nazaran yaşanan olay yalnızca, süreç onay sürecini hızlandırmak için daha fazla süreç fiyatı ödenmesinden ibaret. Aslına bakacak olursak, elde edilen birtakım bulgular da ortada bir hücum olmayabileceğini düşündürüyor.

İkili harcama saldırısının gerçekleştirilebilmesi için, tek bir Bitcoin sürecinde iki farklı cüzdana transfer gerekiyor. bitcoinsistemi.com sitesinde yer alan bilgilere nazaran BitMEX, transfer yapılan cüzdanların “1D6aebVY5DbS1v7rNTnX2xeYcfWM3os1va” ve “3JaLvPkbxhQDca5GJfMJWTbmhTTzBPw4Yu” olduğunu argüman ediyor. Üstteki tabloda ise kelam konusu transfer sürecinin geçersiz olduğu açıkça görülebilir. Görünen o ki Bitcoin ekosisteminde bir şeyler oluyor lakin hiç kimse, bu ekosistemde neler olduğunu şu an için anlayabilmiş durumda değil.