Bitcoin Kan Kaybetmeye Devam Ediyor: 28 Bin 800 Dolara Düştü

Son yılların en çok konuşulan yatırım araçlarından Bitcoin, acemi yatırımcısına saç baş yoldurmaya devam ediyor. Yaklaşık bir haftadır düşüşte olan Bitcoin, sabah saatlerinde 28 bin 800 dolar düzeylerine kadar geriledi. Bu önemli düşüşün akabinde yine toparlanmaya başlayan kripto para ünitelerinin hükümdarı, an prestijiyle 30 bin 880 dolar düzeylerinden süreç görüyor. Yaşanan düşüş, Mart 2020’den sonraki en büyük kayıp olarak nitelendiriliyor. O periyotlarda 8.000 dolar düzeyinden süreç gören Bitcoin, mart ayı içinde 4.800 dolar düzeylerine düşmüş, akabinde da bu günlere kadar gelen bir ralliye başlamıştı.

Bitcoin borsaları, geçtiğimiz günlerde tüm vakitlerin rekorunu kırmış, süreç hacmi 1 trilyon dolara ulaşmıştı. Dün sabah prestijiyle ise 992 milyar dolarlık süreç hacmi kelam konusuydu. Bu sabah saatlerinde ise 90 milyar dolar kaybeden piyasa, şu sıralar 902 milyar dolarlık hacme sahip. Önümüzdeki saatlerde neler yaşanacağını ise vakit gösterecek.

En yüksek hacimli 10 kripto para ünitesinin hepsi de bedel kaybı yaşıyor

Bitcoin’de yaşanan düşüş, bu kripto para ünitesine endeksli olan tüm altcoinlerin de paha kaybetmesine yol açtı. Yapılan son denetimler, en yüksek süreç hacmine sahip olan 100 üniteden 90 adedinde düşüş gösteriyor. Ayrıyeten, bu 100 ünite ortasındaki en yüksek hacimli 10 ünitenin tümü de kırmızıya dönmüş durumda. Açık konuşmak gerekirse kripto para piyasaları, tam manasıyla kan gölüne dönmüş durumda.

İnternet fenomenleri ne düşünüyor?

Yıllardır kripto para üniteleriyle ilgili fikirlerini aktarmakta olan Selcoin ve Dr. Hardfork isimli Twitter hesaplarına nazaran Bitcoin cephesinde yaşanan düşüşün, rastgele bir kaygıya yol açmasına gerek yok. Hatta bu hususta çok tezli olan Dr. Hardfork, boğa, yani astronomik yükselişler devrinin daha yeni başlamış olduğunu söylüyor. Selcoin de emsal niyetler içerisinde. Fakat bilhassa de acemi yatırımcılar, bu düşüşlerden direkt etkileniyorlar ve etkilenmeye de devam edecekler üzere görünüyor.

Borsalardaki taarruz savıyla ilgili yeni bir gelişme yok

Dün sizlerle paylaştığımız bir haberimizde, BitMEX isimli borsanın araştırma ünitesinin, bir ataktan bahsettiğini aktarmıştık. Argümanlara nazaran birileri, yalnızca 22 dolarlık komik bir süreç sırasında “çifte harcama” saldırısı düzenlemiş, Bitcoin’in binlerce dolar düşmesine yol açmıştı. Fakat bu argüman ile ilgili de yeni bir gelişme yaşanmadı. Aslına bakacak olursak argümanın temelsiz olabileceği, birtakım kripto para yatırımcıları tarafından da gelmişti. Yani düşüşün nedeni, kelam konusu argüman ile ilgili olmayabilir.