BMW i8 Bagajında RTX 3080 Madencilik Düzeneği

Kripto para madencisi Simon Bryne, BMW i8 arabasının bagajına altı adet RTX 3080 GPU ile küçük bir madencilik çiftliği kurarak bir sefer daha dikkatleri üzerine çekti. Bu manada Bryne, 0-100 km/s sürate 4.5 saniyenin altında çıkabilen ve birebir vakitte para kazandıran birinci madencilik düzeneğini yaptı diyebiliriz. Bu ortada kendisinin 72 adet RTX 3080’den oluşan bir çiftliği de bulunuyor.

Byrne ayrıyeten, çiftliğin otomobilin içinde epeyce güzel çalıştığını söz ediyor. Görünüşe nazaran BMW i8, minyatür RTX 3080 çiftliğine güç sağlamak için pil paketinden ziyadesiyle kâfi gücü sunabiliyor. Otomobil, ana çıkışından 3500W’a kadar güç sağlayabiliyor ve madencilik düzeneği yalnızca 1500W güç tüketiyor. Tek sorun ise bagajın açık kalmasının gerekmesi. Aksi takdirde madencilik düzeneğinin çok ısındığı paylaşılıyor. Bu ortada sistemin bir inverter kullanılarak bağlandığını da söylemeden geçmeyelim.

BMW i8, toplamda 369 beygir gücü ile performansa nazaran optimize edilmiş bir hibrit araba ve sırf 141 beygir güç aracın içten yanmalı motorundan geliyor. Yani arabanın güç çıkışının yarısından fazlası elektrik motorlarından elde ediliyor. Araba, bu yüksek torklu elektrik motorlarına gücünü ise 11.6kWh 353V lityum iyon pil paketi ile sağlıyor.