Borderlands 3, DRM Müdafaası Denuvo’ya Veda Etti

Görüntü oyun dalı günümüzde korsancılığa karşı kıymetli ölçüde tedbirler almış durumda. Bu tedbirlerden biriyse DRM (Dijital Haklar Yönetimi) muhafazası olarak bildiğimiz Denuvo. Lakin Denuvo, her ne kadar korsan oyunculuğun önüne bir nebze geçebiliyor olsa da oyun dünyasında tartışılan isimler ortasında da yer alıyor.

Denuvo’yu tartışmalı yapan şeylerden biriyse bu sistemin korsancılığın önüne geçtiği müddette art planda daima çalışıyor olması. Oyuncular, Denuvo nedeniyle birtakım oyunlarda performans düşüklüğü yaşadıklarını belirtiyorlar. Bugünse Denuvo aykırısı olan oyuncuların güzeline gidecek bir haber geldi.

Borderlands 3, Denuvo muhafazasına veda etti:

Borderlands serisinin dördüncü oyunu olan Borderlands 3, yeni bir güncelleme aldı. Oyunun güncelleme notlarında yer alan ayrıntıya nazaran Denuvo müdafaa sistemi artık oyunun PC sürümünde yer almayacak. Yani Denuvo, Borderlands 3 oynadığınız vakit artık arka planda sisteminizi meşgul etmeyecek, en azından o denli olması gerekiyor.

Birçok Reddit kullanıcısı Borderlands 3’ün Denuvo’dan kurtulmasının oyunun performansını artırmış olacağını beklemiş olsa da durum bu türlü olmadı. Oyuncular, Borderlands 3 oynarken hala ufak tefek takılmalara rastladı. Oyunun sunduğu performansta da bir değişiklik yaşanmadı. Yani Denuvo’nun kaldırılması oyuncuları pek de etkilemedi.

Borderlands 3, hâlihazırda çıkışından 46 gün sonra CODEX kümesi tarafından kırılmıştı. Yani oyunda Denuvo muhafazasının kullanılmasına artık pek de gerek yoktu. Oyun bir sefer kırıldığından ötürü Denuvo’ya olan gereksinim büyük manada azalmıştı. Esasen Denuvo da fiyatlandırma konusunda potansiyel kırılma vaktini göz önüne alarak üç ayın akabinde geliştiricilere indirim yapıyor.

Borderlands 3’ün kırılmasının akabinde Denuvo’ya veda etmesine misal durum birçok oyunda yaşanmıştı. Çıkış gününde kırılan Doom Eternal, yaklaşık iki ay sonra Denuvo’ya veda etmişti. Doom Eternal’la tıpkı haftada Metro Exodus da müdafaa sistemiyle yolunu ayırmıştı.