Brave, IPFS Protokolünü Destekleyen Birinci Tarayıcı Oldu

Chrome ya da Firefox kadar tanınan olmasa da sadık bir kullanıcı kitlesine sahip olan Brave web tarayıcı, pek çok tartışmaya bahis olan “özgür internet” ismine kıymetli bir özellik kazandı. 1.19.x sürümü prestijiyle Brave, HTTPS alternatifi IPFS irtibat protokolünü destekleyen birinci web tarayıcı oldu.

Açılımı InterPlanetary File System (Gezegenler Ortası Belge Sistemi) olan IPFS, günümüzün en tanınan bağlantı protokolü olan HTTPS’nin bilakis içeriği almak için merkezi sunuculara muhtaçlık duymuyor. Bu kıymetli fark, muhtemel sansürlerin ya da sunucu kesintilerinin önüne geçilebileceği manasına geliyor.

IPFS protokolünü bir manada torrent evraklarına benzetebiliriz; bilgisayarlar, eşler ortası bir ağda yaşayan ve her biri içeriğin kopyasını dağıtan düğümlerdir. Bir düğüme erişmek mümkün olmazsa başkasına atlanabilir ve tek bir düğüm dahi var olduğu sürece içerik var olmaya devam eder. Dahası IPFS, DNS’ye dayalı bir protokol olmadığından ataklara yahut kesintilere karşı daha sağlamdır.

Üstteki ekran imajında olduğu üzere bir IPFS adresini birinci ziyaret ettiğinizde, tarayıcı URL’yi standart HTTP protokolü üzerinden açacak. Lakin adres çubuğunun çabucak altında web sitesini IPFS ile yüklemek için mahallî bir düğüm kullanmak isteyip istemediğinizi soran bir bilgi çubuğu görüntüleniyor.

IPFS’yi aktifleştirdiğinizde tarayıcınız görüntülediğiniz içeriğin süreksiz bir ana bilgisayarı haline geliyor ve başka IPFS düğümleri yaptığınız istekleri ve sunduğunuz içeriği görebiliyor.IPFS şu an için sırf Brave’in web sürümünde destekleniyor olsa da geliştiriciler, uygulamanın Android sürümünün de tıpkı dayanağı alacağını söz ediyor.