Canon ile uydudan fotoğraf çekmek ister misiniz?

Canon 5D Mark III kamerasıyla Dünya’nın uzaydan fotoğraflarını çekmeyi sağlayacak bir site oluşturdu. Gerçek bir uydu sisteminden fotoğraf çekmeyi sağlayan bu sistem epey eğlenceli görünüyor. Fotoğraf makineleri ve lensleri tarafının değerli markalarından birisi olan Canon, CES 2021 için yeni bir makine tanıtmadı fakat onun yerine farklı bir yol tercih ediyor.

Canon 5D Mark III ile donatılmış uydudan fotoğraf çekmek

Canon ise uzaydan fotoğraf çekmeyi sağlayan bir hizmet sunuyor. Şirket, New York City, Bahamalar ve Dubai dahil olmak üzere birtakım bölgelere yerleştirilmiş Canon 5D Mark III DSLR makineleriyle donatılmış CE-SAT-1 uydusunu kullanmanıza imkan tanıyan etkileşimli bir site oluşturduğunu duyurdu.

Canon 2017 yılında mikro uydusunu piyasaya sürmüştü. Uydu, 40 cm Cassegrain tipi ayna ve 3.720 mm teleskopla donatılmış bir EOS 5D Mark III kameraya sahip. Canon, 600 km’lik bir yörüngede dönerken, 3×2 millik bir çerçeve içinde yaklaşık 36 inçlik bir yer çözünürlüğü sağladığını sav ediyor.

Venice tarafına yerleştirilen uydudan çekilen fotoğraf

Bu çözünürlüğü anlamak için dünyanın en yüksek çözünürlüklü uydusu WorldView-4, 12 inç’e kadar çözünürlük sunabildiğini söylememiz gerekiyor. Yani Canon’un bu savı çürütülebilir olsa da Canon istikametini uzaya çevirmiş görünüyor.

İnternet sitesinde yer alan etkileşimli demo her çekimde imgenin pozisyonunu ve yüksekliğini gösteriyor ve birden çok pozisyonda fotoğraf çekmenize imkan sağlıyor. Bu sistemin temel çalışma mantığında aslında siz sıfırdan fotoğraf çekmiyorsunuz. Canon daha evvelce o pozisyonda çekilmiş olan fotoğrafları sizin önünüze getiriyor.

Canon’un sitesine girmek isteyenler için buraya ilişki bırakıyoruz.

FIRSAT ESERLERİ