Chrome 88 ile Zayıf Şifreleri Değiştirmek Kolaylaştı

İnternet ve teknoloji devi olan Google, dünyanın en tanınan web tarayıcısı olan Chrome’un yeni sürümünü yayınladı. Yeni sürüm olan Chrome 88, kullanıcılara uygunlaştırılmış bir şifre güvenliği özelliği sunarken daha evvel ihlal edilmiş ya da görece zayıf şifrelerin güçlüleriyle değiştirilmesini kolaylaştırıyor.

Yeni şifre güvenliği özelliği şimdilik sadece Chrome’un web ve iOS sürümlerinde kullanıma sunulacak fakat Android kullanıcılarına da yakında sunulması bekleniyor. Yeni özelliği görmek için öncelikle Chrome’un “Ayarlar” sayfasına gitmeli, oradan da “Şifreler” alt menüsüne tıklamalısınız.

Google, güvenliği ihlal edilmiş ya da zayıf şifreleri değiştirmeyi kolaylaştırıyor

Şifreler menüsüne girdiğinizde “Şifreleri kaydetmeyi öner” ve “Otomatik Oturum Aç” ayarlarının çabucak altında “Şifreleri denetim et” yazan bir seçenek göreceksiniz. Bu seçeneğe tıkladığınızda en üstte Chrome’un kaç adet şifrede güvenlik sorunu bulduğunu göreceksiniz. Ayrıyeten meseleleri düzelttikten sonra hakikaten de düzelip düzelmediğini görmek için bir “Tekrar denetim et” butonu da bulunuyor.

Bu kısmın çabucak altında “Güvenliği ihlal edilmiş şifreler” yer alıyor. Burada yer alan şifreler, daha evvel rastgele bir yerde siber korsanlarca “kırılmış” ve sizin hala kullanmakta olduğunuz şifreleri gösteriyor. Yani “Güvenliği ihlal edilmiş” tabiri sizin kayıtlı hesabınız için geçerli değil.

Chrome, Windows 10 için karanlık mod dayanağını düzgünleştirdi

Bu kısmın de altında ise “Zayıf şifreler” yer alıyor. İsminden da anlayabileceğiniz üzere bu kısımda direkt olarak Chrome’a kaydettiğiniz, Chrome tarafından zayıf olarak bedellendirilen şifreler yer alıyor. Bu şifrelerin çabucak yanındaki “şifreyi değiştir” butonuna tıklayarak ilgili web sitesine gidebilir ve daha güçlü bir şifre belirleyebilirsiniz. Şayet şifre bir web site değil taşınabilir uygulamaya aitse şifreyi değiştir butonu yerine “Şifrenizi değiştirmek için uygulamayı açın” uyarısı göreceksiniz.

Chrome 88, uygunlaştırılmış şifre güvenliği özelliğinin yanı sıra Windows 10 için daha güzel bir karanlık mod takviyesi, daha az davetsiz müsaade isteği ve Chromebook’larda esasen mevcut olan sekme arama özelliği için yeni bir Chrome bayrağı üzere bir dizi güzelleştirme ve kusur düzeltme de getiriyor. Ayrıyeten Google, Chrome 88 ile birlikte FTP URL’leri daha fazla desteklemeyeceğini bildirdi.

Chrome 88 ile birlikte gelen yenilikleri görmek için tarayıcınızın son sürüme güncellendiğinden emin olmanız gerekiyor. Taşınabilir sürüm için kullandığınız akıllı telefonun uygulama mağazasını (Play Store ya da App Store) ziyaret edip güncellemeleri denetim edebilir, web sürüm için ise sağ üstteki üç noktaya tıklayıp seçenekler menüsünü açtıktan sonra evvel “Yardım” sonra “Google Chrome hakkında” seçeneğine tıklayarak hem mevcut Chrome sürümünü denetim edebilir hem de tarayıcınızı güncelleyebilirsiniz. Güncelleme gerçekleştikten sonra tarayıcıyı kapatıp tekrar açmanız gerektiğini unutmayın.