Chrome OS Rakibi Windows 10X Yakında Çıkış Yapacak

Microsoft’un üzerinde uzunca vakittir çalışmalar yürüttüğü Chrome OS rakibi Windows 10X işletim sistemi ile ilgili yeni bilgiler gelmeye devam ediyor. Bu doğrultuda paylaşılan raporlarla birlikte dizüstü bilgisayarlar için geliştirilen işletim sistemine ilişkin yeni ekran manzaraları de internete sızdı.

Bildiğiniz üzere Microsoft, birinci olarak Windows 10X işletim sistemini çift ekranlı aygıtlar için lanse etmişti. Ama daha sonradan planlarında değişiklik yapan yazılım devi, bu işletim sisteminin klasik dizüstü modeller için kullanıma sunulacağını açıklamıştı.

Kullanıcılar tarafından merak edilen süreç sisteminin bugün ise final sürümüne ilişkin olan yeni ekran manzaraları ortaya çıktı. Sızdırılan ekran imgeleriyle bir arada tıpkı vakit yeni jenerasyon işletim sisteminin nasıl görüneceği de gözler önüne serildi.


Bu kısımda paylaşılan ekran imajlarını incelediğimizdeyse bizleri vazife çubuğunda bir epey büyük Microsoft Egde, Belgeler ve Outlook simgeleri karşılıyor. Bunun yanı sıra yeniden birebir ekran imajında başlat menüsünde Microsoft Teams, Spotify ve Skype üzere uygulamalara da yer verildiğini gözlemlemekteyiz.


Bunun yanı sıra paylaşılan bir öbür raporda ise yeni işletimin hangi uygulamaları çalıştırabileceği de gözler önüne seriliyor. Bildiğiniz üzere birinci olarak Windows 10X işletim sisteminin Win32 uygulamaları destekleyeceği tez edilmişti. Lakin, daha sonra yayınlanan raporlarda Microsoft’un bir plan değişikliğine gittiği ve Win32 uygulamalarını destekleme fikrini rafa kaldırdığı belirtilmişti. Bu kısımdaysa yeni kuşak işletim sisteminin Microsoft Store‘da yer alan UWP uygulamaları ve Edge üzerinden Progressive Web Uygulamalarını çalıştırabileceği de tabir edilmişti.

Windows 10X Çıkış Tarihi

Windows 10X’in ne vakit piyasaya sunulacağı hakkında şimdilik net bir açıklama yapılmadı. Lakin, emniyetli kaynaklar tarafınca paylaşılan bilgilere nazaran dizüstü bilgisayarlar için geliştirilen bu işletim sisteminin 2021’in bahar ayında piyasaya sunulması bekleniyor.